Delavnica joge za otroke po Kačalinkini zgodbi / Foto: arhiv Anje Kralj Okorn

Kačalinki se dogaja

Glavna junakinja jogijske pravljice Kačalinka Čalapinka je v dobrem letu, kar je pravljica izšla, spodbudila delavnice joge, ki se jih je prijelo ime kačalinkanje, ter navdihnila unikatni leseni nakit in kvačkane izdelke, dobila je celo svojo pesem.

Jogijska pravljica Anje Kralj Okorn Kačalinka Čalapinka govori o sladkosnedi kači, ki išče prijatelja, prek tega pa otrokom poskuša predstaviti pomen sprejemanja sebe oziroma drugačnosti v družbi. Obenem pa otroke na inovativen način – prek otroških jogijskih položajev – spodbuja h gibanju. To je navdihnilo različne delavnice joge za otroke, ki jo izvajajo po Kačalinkini zgodbi in se jih je prijelo ime kačalinkanje. Anjo Kralj Okorn veseli, da so s tem prodrli tudi v številne slovenske šole in vrtce. Danes je po vsej Sloveniji več kot 1200 kačalinkarjev, je zadovoljna Anja Kralj Okorn.

»«Očitno je gibalna pravljica najmlajše dosegla prav v trenutku, ko so jo najbolj potrebovali. Nedvomno potrebni ukrepi vlade, povezani s pandemijo covida-19, so žal terjali svoje stranske učinke, te pa so zelo močno občutili prav otroci,« poudarja Anja Kralj Okorn in dodaja, da otroci ob izvajanju pravljične joge s starši ali skrbniki navezujejo močan stik, se skupaj razgibajo in nasmejijo. »Pravljična joga spodbuja otroško domišljijo, krepi njihovo ustvarjalnost, pa tudi zavedanje svojega telesa. Pripomore h grajenju pozitivne samopodobe in zdravega, ljubečega odnosa do sebe in sveta.« Pravljica pa je navdušila tudi nekatere lokalne rokodelce. Meta Nelc, ki pod imenom Zverhookice kvačka prikupne živali, je po njeni podobi izdelala kvačkano Kačalinko skupaj z ostalimi prijatelji iz njene pravljice. »Tako je nastala Kvačkolinka.« Škofjeloška umetnica Ana Bučar, ki ustvarja unikatni nakit iz lesa, pa je za najmlajše ustvarila otroške zapestnice z motivom Kačalinke – kačalinkopestnice.

Ljubka Kačalinka pa je dobila celo svojo pesem, ki je nastala v sodelovanju s pevko Sašo Vipotnik. Kačalinkino pesem so po besedah Anje Kralj Okorn poslušalci zelo lepo sprejeli. Pesem je avtorica pravljice pospremila z jogijsko koreografijo, ki sta se je domislili s petletno hčerko Vito. Video je lahko v pomoč staršem in skrbnikom, ki bi želeli izvajati jogo za otroke in z veseljem sprejmejo roko, ki jih popelje v to zabavno aktivnost s številnimi pozitivnimi učinki.

Pravljica je prevedena tudi v angleščino, avtorica pa je ob igri z lastnimi otroki že dobila navdih tudi za knjižno nadaljevanje.