Samoopazovanje, II.

Čemur namenjamo več pozornosti, tega več opazimo in dobimo.

V zadnjih treh člankih smo zapisali: Prvi korak za lastno spremembo je zavedanje. Drugič – sami lahko odločamo, koliko časa se bomo obremenjevali s težkimi čutenji. Tretjič – redno samoopazovanje nam bo pomagalo na poti spremembe. Govorili smo o ozaveščanju neprijetnih in prijetnih čustev, ki so postala avtomatizirana.

Ozavestimo tudi nova občutja v dnevu. Za spremembo so nujne nove misli in nova občutja, čustva. S samoopazovanjem ob koncu dneva bomo ugotovili, od katerih čustev smo odvisni. Čustva so kemična reakcija v možganih, zato od njih lahko postanemo odvisni enako kot od drog. In nato vedno znova (nezavedno) iščemo situacije in osebe, ob katerih bi lahko doživeli ta čustva, čeprav so po navadi neprijetna, in zadovoljili svojo odvisnost.

Samoopazovanje je smiselno izvajati z razdalje, kot bi se opazovali od zunaj – tako lahko pogledamo na situacije brez ponovnega doživljanja. Spoznati moramo, da smo sami odgovorni za svoja čustvena stanja. Šele ko sprejmemo to odgovornost, je možna sprememba. Kaj to pomeni? Da ne moremo ves čas kriviti drugih, da so nas razjezili/osramotili. Če se te odgovornosti ne zavemo, ostanemo žrtve in v tem celo delno tudi uživamo (na račun smiljenja samemu sebi dobimo nekaj pozornosti drugih). Pogosto žena reče možu, da nekaj ni dobro naredil. On je užaljen, jezen in se zapre v svojo luknjo, gre v bar in krivi ženo za svojo užaljenost. V resnici pa je pogosto prizadet, ker se počuti ponižanega, nesposobnega (saj velikokrat tudi kdaj naredi, kot mu reče, le ona tega ne more videti). Žena pa se jezi zaradi nestorjenih stvari doma, v resnici pa se jezi, ker se počuti neslišano in neuslišano.

Ozavestimo tudi, za kaj vse v dnevu smo lahko hvaležni. Naj bodo to tako večje stvari kot tudi najmanjše malenkosti (zanimiv pogovor, smeh, večja samozavest, občutek miru, da se je vse dobro izšlo, lep pogled z okna, opažen napredek pri sebi ...). Več pozornosti kot namenjamo nečemu, več tega dobimo in opazimo. Gotovo se vam je zgodilo, da ko ste dobili nov avto, ste ta avto kar naenkrat videli povsod na cesti. Ker ste mu dali pozornost in ker so se v vaših možganih ustvarile mrežne povezave, ki lahko zdaj to zaznajo in sprejemajo. Enako je s čustvi, npr. s hvaležnostjo. Situacija ali oseba bo lahko objektivno popolnoma enaka, le vi se boste drugače počutili. To bo nova izkušnja, katere končni produkt so novi občutki in novi jaz.

Samoopazovanje je spretnost, ki se je da naučiti in izboljšati. Nihče drug se je ne more naučiti namesto vas. Za začetek jo delamo ob večerih, nato pa se začnemo svojih reakcij in čutenj zavedati tudi čez dan. Tako zmanjšujemo avtomatizem. Od samozavedanja in samoopazovanja boste imeli največ koristi vi.