Samoopazovanje

Potrebujemo razum za odločitev spoznavati, kar razumu ni dosegljivo.

Prejšnji teden smo spoznali, kako lahko vplivamo na čas reagiranja. Opisali smo tudi, kako in zakaj se ponavljajo neprijetni občutki. Kaj se zgodi, če od njih bežimo in se z njimi ne ukvarjamo? Če pustimo, da se misli in z njimi povezana čustva začnejo vrteti v enakem neprijetnem krogu?

Toliko časa smo že v nekem čustvenem stanju (jezni, žalostni, osramočeni …), da pozabimo vzrok zanj in se glavnega afekta, čustva, sčasoma niti ne zavedamo več (postane podzavestno). Tako to čustvo postane kar naša osebnost. Posledično so tudi naše reakcije avtomatizirane, kar pomeni, da sploh niso več naša zavestna odločitev, ampak se odziva program, ki smo mu pustili, da se izoblikuje in nam vlada. Primer so npr. že opisana opažanja v predhodnih člankih (npr. pritoževanje, obsojanje, smiljenje samemu sebi, kritiziranje, drobnjakarstvo, perfekcionizem …).

Kako prekiniti avtomatizem in s tem začaran krog neprijetnih misli in čustev? Prva ključna komponenta je zavedanje. Ne moremo spremeniti problemov, ki se jih niti ne zavedamo. Torej, koliko svojih misli se zavedamo? Predvsem pa, koliko svojih občutkov se zavedamo? Morda celo mislimo, da se zavedamo skoraj vseh, vendar če si prav aktivno ne vzamemo časa za razmislek, je zelo verjetno, da je večina vaših misli in občutkov še nezavednih, ravno ti pa vodijo naše življenje, saj privabljajo situacije in ljudi, ob katerih bi se lahko odkrili in razrešili.

Raziskave ugotavljajo, da je do 35. leta starosti 95 odstotkov naših misli nezavednih. Torej imamo samo pet odstotkov zavestnega nadzora nad svojim življenjem. Zato pa zavedanje lahko povečamo s samorefleksijo. Pri samorefleksiji ob koncu dneva, ko smo že v postelji, lahko pogledamo nase z razdalje, kot bi se gledali od zunaj, ter tako naredimo dnevno inventuro. Kdaj v dnevu ste začutili neprijetna čustva? Ali so vam ti občutki znani? Ali s katero svojo reakcijo niste zadovoljni? Še bolj pomembno, kako dolgo ste ostali v tem neprijetnem čustvu? Ko odkrijete neprijetna čustva, ki ste jih čez dan doživeli (ali reakcije, ki vam niso všeč), si predstavljajte, kako bi lahko drugače reagirali. Kaj bi hoteli čutiti v situaciji, v kateri ste se sicer počutili neprijetno/jezno/žalostno …? Tako dobro si predstavljajte želeno reakcijo in vedenje, da boste v tem trenutku začutili želena prijetna, povzdigujoča čustva. Nato pa pomislite tudi, kdaj v dnevu ste si bili všeč, katera čustva, ki ste jih doživeli, želite tudi v prihodnosti. Tako boste najprej vsaj zaznali, da se je nekje odzval avtomatizem in da bi si vi želeli reagirati drugače. Počasi boste začeli uničevati avtomatizem oziroma boste »nastavili« avtomatizem, ki ga sami želite. Ozavestite tudi vsa nova občutja v dnevu. Zveni enostavno, dejansko pa takšno samoopazovanje zahteva veliko časa in pozornosti.