Sodeloval je tudi zdravnik pulmolog s Klinike Golnik dr. Tomaž Hafner. / Foto: Gorazd Kavčič

Srečanje pljučnih in alergijskih bolnikov

V Čebelarskem centru v Lescah je minuli četrtek okrog petdeset bolnikov s pljučnimi in alergijskimi boleznimi zbralo kup nasvetov za kakovostnejše življenje.

V društvo se lahko včlanite na spletni strani dpbs.si. Za člane so brezplačni dihalna vadba, knjižice o boleznih, šole astme in KOPB, svetovanje zdravnika …

Društvo pljučnih in alergijskih bolnikov Slovenije je nevladna humanitarna organizacija, ki združuje bolnike in zdrave s skupnim ciljem: pomagati in lajšati življenje ljudem z boleznimi dihal in alergijami. Društvo deluje od leta 1991 in združuje bolnike, njihove svojce in zdravstvene delavce z območja celotne Slovenije.

Pripravljajo vseslovenska srečanja; na Gorenjskem je bilo eno od njih leta 2016 v Cerkljah, 2018 v Škofji Loki, letos v Kamniku. Območno srečanje, ki je bilo minuli četrtek v Lescah, je organizirala Azra Alibegović. Kot bolnica je vrsto let želela, da bi prišla do boljših informacij o svoji bolezni, in kot pravi, je imela srečo, da je odkrila Društvo pljučnih in alergijskih bolnikov. Že na prvem srečanju v Strunjanu je na­šla veliko stičnih točk z udeleženci, se pogovarjala o različnih oblikah bolezni, se družila z enakomislečimi s podobnimi potrebami, izkušnjami. »Predvsem je pomembno to, da ozavestiš svojo bolezen, se z njo sprijazniš in dobiš prave informacije in navodila,« je povedala Azra Alibegović in ob tem dodala, da »to niso bolezni starejših ljudi, ampak je denimo veliko že otrok astmatikov, treba je ozavestiti težavo, se naučiti pravilno dihati … in se zavedati, da z boleznijo lahko živimo povsem kakovostno življenje«.

Na srečanju v Lescah je sodeloval pulmolog s Klinike Golnik dr. Tomaž Hafner, ki je predstavil pomen redne telesne aktivnosti, ki je pomembna za vse bolnike s kroničnimi pljučnimi boleznimi. »Bistvo je, da vse spodbudimo k telesni aktivnosti in predvsem k njenemu postopnemu stopnjevanju. Ni 'predpisano', koliko počepov morate narediti ali koliko časa je treba poganjati sobno kolo, vse počnite v okviru svojih zmožnosti.« Tudi dipl. fizioterapevtka Anja Grošelj je svetovala, kako vzdrževati telesno kondicijo in gibljivost kljub težavam z dihali, in predstavila najprimernejšo vadbo. Vsi, ki bi se želeli z omenjeno vadbo pobliže seznaniti, se lahko oglasite v Medgeneracijskem centru v Kranju, nekaj mest je še na voljo.