Bavarski župani in županji ter Tomaž Hribar na gradu Dvor v družbi preddvorskega župana Roka Robleka in direktorice Zavoda za turizem Preddvor Erneste Koprivc / Foto: Alenka Brun

Obisk županov iz Bavarske

Minuli konec tedna je Slovenijo obiskala delegacija županov iz Bavarske. Obisk so začeli na Gorenjskem.

Preddvor – Najprej se je bavarska delegacija namestila v Elegans hotelu na Brdu, nato pa pot takoj nadaljevala v Preddvor, kjer sta jih na gradu Dvor v družbi »grajske gospode« sprejela župan Rok Roblek in direktorica Zavoda za turizem Preddvor Ernesta Koprivc. Župan je gostom namenil nekaj pozdravnih besed, tokrat oblečen v tipičen folklorni kostum Preddvora iz preteklosti, pozdravu pa se je pridružila tudi Koprivčeva. Potem so si župani in županji ter drugi predstavniki delegacije v njuni družbi ter družbi »grofa in grofice« z »dvornimi damami« ogledali grad in tako mimogrede spoznali tudi marsikaj zanimivega o Preddvoru. Večer se je za delegacijo iz Bavarske nadaljeval v spremstvu glasbenikov Bineta Hribarja in Danila Lukana.

V naslednjih dneh je sledil obisk še nekaterih slovenskih mest, kjer so bavarske obiskovalce toplo sprejeli in pozdravili župani Maribora, Ljubljane, Kranja in Bleda. V vlogi prevajalca in slovenskega dela organizacije poti po Sloveniji se je dobro znašel harmonikar in vodja ansambla Gašperji Tomaž Hribar. In ravno od tu izhaja tudi slovensko-bavarska povezava. Iz kulture namreč, predvsem pa glasbe, saj so v tem delu Nemčije izjemno naklonjeni slovenski narodno-zabavni glasbi in dobro poznajo glasbo Gašperjev, ansambla, ki ima korenine ravno v preddvorski občini – Die Jungen Original Oberkrainer, kot se imenujejo v nemškem jeziku. Slednji so nastopili tudi v času prireditve Dan kranjske klobase in piva v Kranju, pod odrom pa se je zavrtela preddvorska folklora, kar je le še nadgradilo že tako pester program obiska Bavarcev.

Hribar nam je razložil, da je Preddvor prvi obisk doživel pred enim letom, ko so gostje (Ulrich Städele in župan Bavarske ter predsednik občinske upravne skupnosti Schrobenhausen Alfred Lengler) obenem donirali še za breško cerkev sv. Lenarta, na kateri so obnovili zvonik. »Navežejo se stiki, delegacija na ta način spoznava našo kulturo, turizem, kulinariko in tradicijo Slovenije,« je še povedal harmonikar, ki za tovrstno povezovanje dveh dežel skrbi že približno deset let – in se vsakič veseli tudi že njihovega naslednjega obiska.