Na sobotni tržnici na Mestnem trgu so zapela tudi Polanska dekleta. / Foto: Vilma Stanovnik

Raznolik jubilejni Teden podeželja na Loškem

Z namenom promocije podeželja in dejavnosti na podeželju ter tudi skrbi za izobraževanje je Razvojna agencija Sora ta teden pripravila že dvajseti Teden podeželja na Loškem.

Škofja Loka – Minulo soboto, ko je bilo vreme še precej kislo, sta tako v središču Škofje Loke kot v Žireh potekali tržnici kmetijskih pridelkov in izdelkov s predstavitvijo različnih ponudnikov in društev. Takšna tržnica bo jutri tudi v Gorenji vasi, vmes pa so pripravili še vrsto dejavnosti, saj letos prireditev, ki nosi naslov Teden podeželja na Loškem, poteka v jubilejni, dvajseti izvedbi.

»Prvič smo prireditev pripravili zgolj kot tržnico s predstavitvami, saj so na njej sodelovala različna društva in institucije, prišli so različni ponudniki in Mestni trg je bil res poln. Kasneje je tržnica prerasla v celotedensko dogajanje. Naš namen je namreč, da na različne načine predstavimo dejavnosti na podeželju in da se še naprej razvija naša blagovna znamka Babica in Dedek. Hkrati s Tednom podeželja na Loškem želimo dati priznanje dopolnilnim dejavnostim na našem koncu,« je povedala Kristina Miklavčič, ki je na Razvojni agenciji Sora svetovalka za regionalni razvoj in razvoj podeželja, ter dodala, da se ji zdi še kako pomembno, da se vsaj enkrat letno povežejo vsi, ki na Škofjeloškem skrbijo za razvoj podeželja, in skupaj pripravijo različne dogodke. Letos so dogodki zelo raznoliki, saj so pripravili delavnico o prvi pomoči pri manjših nesrečah in telesnih poškodbah, na sredini delavnici pa je bilo moč izvedeti, kako izkoristiti Facebook za promocijo izdelkov. Prav tako so včeraj pripravili delavnico z naslovom Potenciali za izvedbo aktivnosti ter investicij društev in nevladnih organizacij preko projektov LAS loškega pogorja, na bazenu v Železnikih pa je potekala zeliščna delavnica z izdelavo ognjičevega mazila. Danes je na sporedu še strokovna ekskurzija s predstavitvijo primerov dobrih praks dopolnilnih dejavnosti na Škofjeloškem in ogledom cerkve v Crngrobu, jutri pa bodo tradicionalno svoja vrata odprli še v Domu čebelarjev v Brodeh.

»Dogodki so raznoliki, saj pri njihovem oblikovanju sodelujemo različni ljudje. Tako so na primer pri društvu Resje na pobudo svojih članov pripravili praktično delavnico o prvi pomoči pri manjših nesrečah. Prav tako so naši ponudniki blagovne znamke Babica in Dedek poudarili, da so premalo vešči pri uporabi Facebooka, zato smo pripravili takšno delavnico. Že od začetka sodelujemo s čebelarji, na strokovni ekskurziji pa bomo na terenu spoznali konkretne izkušnje ponudnikov dobrih praks dopolnilnih dejavnosti,« je tudi povedala Kristina Miklavčič in pojasnila, da je na Škofjeloškem registriranih veliko dopolnilnih dejavnosti, saj so glede na velikost območja med vodilnimi v državi.