Kamniški gorski reševalci so odprli nove prostore v severnem delu nekdanje smodnišnice./ Foto: Aleš Senožetnik

Kamniški gorski reševalci ob stoletnici delovanja končno na svojem

Kamniški gorski reševalci so uradno odprli lastne prostore, in sicer tik ob vznožju Kamniško-Savinjskih Alp, kjer tudi opravijo večino dela.

Odprtju je prisostvoval tudi dr. Klemen Dolinar, predsednik Gorske reševalne zveze Slovenije, ki je izrazil veselje, da so kamniški gorski reševalci po stotih letih dobili lastne prostore, ki jim omogočajo kvalitetno delo. Številna druga društva namreč še vedno delujejo v precej slabih razmerah.

Precejšen del sredstev so reševalci zbrali prav z donacijami in prostovoljnimi prispevki. Del je prispevala Občina Kamnik, del Uprava za zaščito in reševanje, poleg tega pa so precej dela vložili tudi člani društva.

Spodnje Stranje – Ob stoti obletnici ustanovitve so kamniški gorski reševalci prišli do lastnih prostorov, ki so jih s prerezom prusikove vrvi uradno odprli minuli petek. Prostori, ki so si jih uredili v opuščenem skladišču pirotehničnih izdelkov na skrajnem severnem robu nekdanje kamniške smodnišnice, jim omogočajo hiter dostop do Kamniško-Savinjskih Alp, kjer tudi opravijo veliko večino reševanj.

»Takoj ko smo dobili objekt, smo ugotovili, da se moramo lotiti dela, in hitro smo tudi z zbiranjem prispevkov in donacij ugotovili, da nas družba podpira. Z delom smo dokazali tako Upravi za zaščito in reševanje kot tudi občini, da ravnamo odgovorno, in skupaj nam je v dobrih treh letih uspelo urediti prostore,« je ob odprtju povedal predsednik kamniških gorskih reševalcev Srečko Podbevšek.

Precejšen del sredstev so reševalci zbrali prav z donacijami in prostovoljnimi prispevki, del je prispevala Občina Kamnik, del pa Uprava za zaščito in reševanje, poleg tega pa so tudi člani društva vložili precej dela.

Zgraditi še vodovod

»Zdaj ste tam, kamor sodite, ob vznožju Kamniško-Savinjskih Alp, in boljšo lokacijo bi si težko zamislili,« je povedal kamniški župan Matej Slapar in opozoril tudi na vodovod, ki ga občina še namerava zgraditi do objekta. Vrednost investicije bo znašala slabih dvesto tisoč evrov, denar pa je že zagotovljen in tudi izvajalec je izbran. »Čakamo le še na gradbeno dovoljenje, ki pa je že v sklepni fazi izdaje,« je dejal in se ob tej priložnosti članom tudi zahvalil za pomembno in požrtvovalno delo, ki ga opravljajo.

Odprtju je prisostvoval tudi dr. Klemen Dolinar, predsednik Gorske reševalne zveze Slovenije, ki je izrazil veselje, da so kamniški gorski reševalci po stotih letih dobili lastne prostore, ki jim omogočajo kvalitetno delo. Številna druga društva namreč še vedno delujejo v precej slabih razmerah. »Od 17 društev v zvezi jih precej še deluje v izjemno slabih pogojih, kar je žalostno, zato sem še toliko bolj vesel, da vam je v Kamniku uspelo uresničiti idejo in ste prišli do sodobnih prostorov, ki omogočajo dobro delo,« je dejal.

Tudi drugim zagotoviti ustrezne pogoje

Zbrane je nagovoril tudi namestnik generalnega direktorja Uprave za zaščito in reševanje mag. Stanislav Lotrič, ki se je ob tej priložnosti zavzel tudi za izboljšanje pogojev drugih gorskih reševalnih služb po Sloveniji. »Trudili se bomo, da bomo vsem, kolikor hitro gre, zagotovili vsaj takšne pogoje, kot jih imate zdaj tu v Kamniku,« se je zavzel Lotrič.