Obiskovalci so na stojnico Hrana svoje mesto najde prinesli marmelade, kompote, vloženo sadje in zelenjavo, omake in druge vložene dobrote, lahko pa so jih tudi vzeli ali izmenjali. / Foto: Vilma Stanovnik

Hrano so lahko tudi izmenjali

Letošnji mednarodni dan ozaveščenosti o izgubah hrane in odpadni hrani so v Škofji Loki zaznamovali z izmenjavo ozimnice, saj so na tržnici postavili stojnico, kamor so obiskovalci lahko prinesli različne vložene dobrote ter jih zamenjali z drugimi.

Škofja Loka – Zanimivo akcijo, ki je letos potekala prvič, so Ekologi brez meja pripravili v sodelovanju z Občino Škofja Loka in Komunalo Škofja Loka, Razvojno agencijo Sora in Lidlom Slovenija. »Mednarodni dan ozaveščanja o zavrženi hrani poteka že tretje leto in Ekologi brez meja, ki se že deset let ukvarjamo s to problematiko, smo se odločili, da na ta dan skušamo narediti nekaj konkretnega. Zavedamo se, da prihaja zima in da so časi, ko je treba poskrbeti, da ne bomo metali hrane proč. Prav tako se zavedamo, da je hrana za marsikoga zelo draga in da si jo nekateri težko privoščijo. Naj omenim še skrb za okolje in tudi skrb za graditev naše skupnosti. Veliko se pogovarjamo, obiskovalci nam razlagajo, kaj vse vlagajo, in mislim, da je to super dogodek, ki nam je dal vedeti, da ga je treba pripraviti še večkrat,« je v imenu Ekologov brez meja povedala Katja Sreš, ki je bila navdušena nad odzivom obiskovalcev, ki so prišli na loško tržnico.

Prireditev je potekala pod sloganom Poglej, povohaj, poskusi, kar še posebno velja pri ozimnici. »Obiskovalci so navdušeni, o priložnosti za izmenjavo so prebrali v časopisih, slišali na radiu in danes so prinesli svojo ozimnico in si jo med seboj tudi izmenjavali. Dejstvo je, da se včasih zgodi, da nam kdo kaj prinese, nam podari, nam pa ni ravno preveč všeč. Nekomu drugemu pa je to všeč, želi si pokusiti kaj novega ali spoznati nov način konzerviranja hrane. Zato sta tako izmenjava kot druženje dobrodošla,« je povedala Katja Sreš in pojasnila, da so še vedno gospodinjstva tista, ki zavržejo največ hrane: »Dejstvo je, da moramo po ciljih trajnostnega razvoja do leta 2030 prepoloviti količino zavržene hrane. Smo pa še daleč od tega. Po današnjih podatkih statističnega urada smo se v primerjavi z lani izboljšali zgolj za 0,2 odstotka.«

Zbiranje odpadnega jedilnega olja

Na prireditvi je bilo veliko zanimanja tudi za novost, ki je v Škofji Loki vse bolj prisotna. To pa je zbiranje odpadnega jedilnega olja. »Uporabnike spodbujamo, da pri nas odprejo elektronske račune, zato pa jim podarimo kantico za zbiranje odpadnega jedilnega olja. Prav tako jo lahko pridobijo tisti, ki imajo te račune odprte že dlje časa in izjavijo, da bo tako vsaj še dve leti. Delimo tudi abecednike odpadkov, v katerih smo 450 različnih odpadkov obarvali glede na to, v kateri zabojnik sodijo. Tako uporabniki laže ločujejo. Vesli smo, ker mnogi naše novosti pohvalijo in upam, da bo ločevanje še boljše,« je povedala vodja sektorja komunalnih odpadkov iz Komunale Škofja Loka Jerca Prezelj.

Med obiskovalci je bila tudi Marjana Hiršenferder iz Stare Loke. »Hrane nikoli ne mečemo proč, morda kdaj košček plesnivega kruha, ki pa ga pokurimo. Moja izkušnja je, da so vložnine dobre tri leta, v tem času pa jih je že moč porabiti. Mi veliko vlagamo, saj imamo doma vrt. Letos fižola ni bilo veliko, tudi korenje so nam požrle miši. Pa sem ga dobili pri sestri in imamo spet domačega,« je povedala Hiršenfelderjeva in dodala: »Mislim, da so akcije ozaveščanja o manj zavržene hrane zelo pomembne, tudi sama doma vzgajam, da ne mečemo nič proč. Kar ostane opoldne, se prelije v manjšo posodo in poje za malico ali zvečer.«