Od leve: Anton Novak, Ludvik Druml, Florjan Jordan, Katja Osterc, Veronika Kralj - Iglič, Alenka Stražišar - Lamovšek, Gorazd Živkovič in Martina Rustia Piko na odprtju razstave v Bistrici na Zilji / Foto: Jože Košnjek

Kraljevi kozolci v Ziljski dolini

V Hotelu Stara Pošta v Bistrici na Zilji v Ziljski dolini so v nedeljo, 25. septembra, odprli razstavo z naslovom Kraljevi kozolci. Na njej so predstavljeni digitalizirani posnetki kozolcev arhitekta, profesorja in industrijskega oblikovalca Nika Kralja (1920–2013), ki je poznan po oblikovanju znamenitega naslanjača Rex 120 iz leta 1952 in zložljive različice Rex 56 iz leta 1956, poznane tudi pod imenom Rex Lounge Chair. Rex 56, ki je znova proizvajan in zelo iskan, je eden redkih izdelkov industrijskega oblikovanja iz Vzhodne Evrope v Muzeju moderne umetnosti v New Yorku. Manj znano pa je, da se je Niko Kralj še posebej zanimal za ljudsko stavbarstvo, katerega del so tudi kozolci. Med letoma 1970 in 1980 je s svojo znamenito Citroënovo žabo prevozil lep del Slovenije in tudi Koroške vključno z Ziljsko dolino ter občudoval in fotografiral kozolce: enojne stegnjene, dvojne nizke, dvojne vezane kozolce s podaljškom, dvojne vezane ali toplarje, kozolce na kozla in vse druge oblike ljudskega stavbarstva. Niko Kralj jih ni le fotografiral, ampak se je pogovarjal tako z izdelovalci kot z naročniki. Na les se je izvrstno spoznal, saj se je v očetovi mizarski delavnici v Zavrhu pri Trojanah skupaj z bratom najprej izučil za mizarja in se je šele po vojni, med katero je bil v nemškem taborišču, iz katerega je pobegnil k partizanom, odločil za študij arhitekture.

Zapuščina Nika Kralja je dragocena, saj večine kozolcev, ki jih je fotografiral, ni več. Žal pa vedno ni zapisal lokacije kozolca. Na razstavi v Bistrici na Zilji je dana še posebna pozornost kozolcem, posnetim v Ziljski dolini. Najdemo jih še višje gori, proti Tirolski. In kot pravita lastnika Stare pošte Pepca in Ludvik Druml, so ti kozolci dokaz, kje vse je živel slovenski živelj. Bistriška razstava je posledica sodelovanja koroškega oddelka Zveznega urada za spomeniško varstvo iz Celovca, ki ga vodi Gorazd Živkovič, Dolenjskega muzeja iz Novega mesta oziroma Dežele kozolcev, ki ga je na Zilji zastopala Alenka Stražišar - Lamovšek, Narodopisnega inštituta Urban Jarnik iz Celovca in njegovih sodelavcev Martine Rustia Piko in Florjana Jordana ter hčerke pokojnega Nika Kralja Veronike Kralj Iglič. Z igranjem na klavir in s petjem je odprtje razstave obogatila Ziljanka Katja Osterc. Med gosti je bil tudi generalni konzul Republike Slovenije v Celovcu Anton Novak. Udeležencem odprtja razstave je poslal pozdrave tudi Slavko Mežek iz Krope in zaželel, da bi si skupno še naprej prizadevali za vpis kozolcev na Unescov seznam kulturne dediščine.