Črt Laharnar iz KD Možnar je orisal tradicijo kuhanja oglja na Koroški Beli. / Foto: Nik Bertoncelj

V nekdanjem skladišču oglja o – oglju

V Kolpernu, nekdanjem skladišču oglja, ki je preurejeno v protokolarni prostor, je potekal dogodek Oglje je črno zlato.

Jesenice – Jeseniški Kolpern je edino nekdanje skladišče oglja, ki so ga preuredili v protokolarni objekt, v katerem potekajo delavnice, predavanja, razstave, celo poroke. Minuli torek pa so v njem pripravili dogodek, ki je še posebej sodil v to fužinarsko okolje – prireditev ob svetovnem dnevu turizma in Dnevih evropske kulturne dediščine z naslovom Oglje je črno zlato. Na njej so v ospredje postavili tradicijo oglarjenja, ki je vpisano tudi v register nesnovne kulturne dediščine. Del te tradicije je tudi Kulturno društvo Možnar s Koroške Bele, kjer še vedno ohranjajo veščine kuhanja oglja, ki je ena najstarejših rokodelskih in kulturnih tehnik, ki jih pozna človek. Na dogodku so člani Društva oglarjev Slovenije predstavili svojo dejavnost, zgodovinski in etnološki oris oglarstva na Gorenjskem, trajnostni pomen oglja in novo knjigo o oglarstvu na Slovenskem. V državi oglari več kot 50 oglarjev, med njimi so tudi mladi; kot poudarjajo, pa je oglarjenje lahko tudi odlična turistična zgodba.

Za najmlajše so pripravili ustvarjalne delavnice na temo oglja, večer pa je zaključila predstava Ortenburški rudarski nered v izvedbi mladinske igralske skupine pri Gledališču Toneta Čufarja Jesenice.

Na dogodku so sodelovali tudi člani Cehovskega društva kovačev Slovenije, ki so Gornjesavskemu muzeju Jesenice predali kovano verigo, ki so jo skovali v letošnji Poletni muzejski noči, namestili pa so jo na trg na Stari Savi.