Pomembno je povezovanje, so se strinjali osrednji govorci na okrogli mizi. / Foto: Ana Jagodic Dolžan

Turizem je priložnost in izziv

Na okrogli mizi v Biotehniškem centru Naklo so predstavili izkušnje ukvarjanja s turizmom.

Strahinj – Občina Naklo in Biotehniški center Naklo (BC Naklo) sta ob svetovnem dnevu turizma pripravila okroglo mizo Turizem in lokalno okolje. Poudarek je bil na povezovanju lokalne ponudbe, o čemer so v osrednjem delu razprave spregovorili Janko Jeglič s Turistične kmetije Matijovc, Andreja Jagodic s Poličarjeve kmetije in Mirko Teran Ravnikar s Turistične kmetije Trnovc.

Večja ponudba pomeni, da lahko privabiš več ljudi in več prodaš, je bil nazoren Jeglič, zato je sodelovanje in s tem dopolnjevanje izbire, ki jo nudijo sami, dobrodošlo. Podobne izkušnje imajo na Poličarjevi kmetiji, kjer so sicer samooskrbni. S svojimi proizvodi so, kot je med drugim še povedala predstavnica, tesno vpeti v lokalno okolje.

Župan Ivan Meglič v povezovanju vidi tudi možnost za ohranjanje manjših kmetij in ustvarjanje večje dodane vrednosti, pri čemer je poudaril pomen izobraževanja. Podatki o obisku turistov so po njegovi oceni sicer spodbudni. V poletnih mesecih je bilo v občini Naklo 7.233 gostov, ki so ustvarili 12.500 nočitev.

»Izziv je, kako goste zadržati dlje časa,« je poudaril Mirko Teran Ravnikar.

Direktor BC Naklo dr. Marjan Pogačnik je pojasnil, da mladim vsebine s področja turizma približujejo na srednji in višji šoli, prav tako so zastopane v Medpodjetniškem izobraževalnem centru in pri izvajanju različnih projektov, kot sta Vozlišče podjetniške odličnosti in pravkar pridobljeni projekt z delovnim naslovom Turizem na dvorišču. Nastajajo tudi zanimive raziskovalne, zaključne in diplomske naloge na temo turizma. Pri prenosu znanja v prakso je, kot je opozorila profesorica Mojca Logar, ključno veselje do dela z ljudmi ter oblikovanje takih produktov, pri katerih lahko sami določimo ceno. Slovenija namreč ne more konkurirati s količino, lahko pa gostom ponudi raznolikost, kakovost, zgodbe.

Ob tej priložnosti so v BC Naklo predstavili tudi čaj dr. Voglarja, ki se navezuje na lokalno kulturno dediščino in je rezultat sodelovanja z nekdanjo predavateljico Alojzijo Murn.