Zlatko Brlić - Brlini s poetično točko, kjer so se predmeti pojavljali in izginjali / Foto: Gorazd Kavčič

Kjer je tudi nemogoče lahko mogoče

Društvo čarobnih umetnikov, ki združuje čarodeje iz različnih krajev Slovenije, je minuli konec tedna na Bledu organiziralo prvo Mednarodno srečanje čarodejev Bled 2022. Obiskovalce so »začarali« v soboto, ko je na odru Festivalne dvorane nastopilo šest čarobnih umetnikov iz Slovenije in tujine.

Bled – Večina programa mednarodnega srečanja je bila namenjena čarobnim umetnikom, ki so dogodek izkoristili za druženje in izmenjavo izkušenj. Izobraževali so se na seminarjih, obogatili svojo zbirko rekvizitov in se odpravili na vodene oglede po Bledu. Kot je pojasnil Toni Mežan, tajnik Društvo čarobnih umetnikov, ki deluje že leto in pol in združuje 21 članov, sta bila gostujoča predavatelja Christian Grase iz Velike Britanije, ki je izreden inovator novih rutin s kartami, in Slovenec Niko Fric, ki je večkratni prvak v modeliranju balonov. Srečanja se je udeležilo šestdeset čarobnih umetnikov iz različnih držav, od Avstrije, Italije, Nemčije, Hrvaške, Srbije, Anglije do Slovenije.

Na svoj račun pa so prišli tudi vsi drugi ljubitelji skrivnostnega čarobnega sveta. V soboto je bil namreč v Festivalni dvorani Bled na sporedu Gala Magic Show, kjer je nastopilo šest mednarodno priznanih in uveljavljenih umetnikov – čarodejev. Gledalci so lahko uživali ob različnih zvrsteh čarobne umetnosti, od manipulacij in iluzij do komične magije. Nastopili so: Magic Aleksander, ki je trenutno v Sloveniji medijsko najbolj prepoznaven, gost iz Srbije je bil Igor Trifunov, ki je eden najboljših manipulatorjev, obiskovalce je nasmejal komični čarodej Gerhard Lattacher iz Avstrije s samostojnim nastopom ter kot del dueta Men in jeans. Barve domačega društva sta zastopala Zlatko Brlić - Brlini s poetično točko in Magic Wladimir, ki je bil tudi moderator programa z najavami nastopajočih v več jezikih. Čarobno dogajanje je popestrila superfinalistka oddaje Slovenija ima talent Tamia Šeme s čarobnim plesom v zraku.

Vladimir Mikek oziroma Magic Wladimir nam je povedal, da ni čarovnik niti čarodej, temveč čarobnik. »Gre za skovanko iz besedne zveze čarobni umetnik. Ob tem je pomembno, da razumemo, da sam čarovniški trik ni umetnost, umetnost je s trikom ljudi navdušiti, zabavati in jih popeljat v pravljični svet neverjetnega in nepričakovanje. Zato je čisto vseeno, kakšen trik izvedeš, če z njim dosežeš zadovoljstvo gledalcev. Sicer pa je precej lažje postati čarobni umetnik, če v sebi skrivaš tudi igralski talent,« je pojasnil sogovornik, ki pravi, da je za izvedbo tovrstnih trikov potrebno veliko vaje in izkušenj. »Ko gledaš čarobno predstavo, pravzaprav ne želiš vedeti, v čem je trik, saj bi v tistem trenutku čarobnost izpuhtela. Lepše je namreč biti očaran kot razočaran. Večinski del predstave temelji na presenečenju, kjer je tudi nemogoče lahko mogoče.«

Tudi po besedah Mežana, ki se je prvega trika naučil pred 35 leti ravno na Bledu, ko mu je oče na kmečki poroki kupil poseben rekvizit, in sicer strojček za izdelovanje denarja, so gledalci na odru videli stvari, za katere marsikdo reče: »Pa saj to je nemogoče!« Ob tem nam je zaupal še en trik, ki privede do posebne čarovnije: »Če človek želi osvojiti punco, potem mora pri tem uporabiti trik iskrenosti in največja čarovnija je, če punca ostane z njim.«