Branka Tomc, Kranj/ Foto: Primož Pičulin

Stroški ogrevanja letos višji

Mimoidoče smo povprašali, na kakšen način ogrevajo svoj bivalni prostor in kako visok strošek ogrevanja pričakujejo v letošnji kurilni sezoni.

Kranj – Kranj – Ko je zunanja temperatura v drugi polovici leta ob 21. uri tri dni zapored nižja ali enaka 12 stopinjam Celzija, se uradno začne kurilna sezona. V večini nižjeležečih območij traja v povprečju od šest do osem mesecev. Stroški ogrevanja pa bodo letos višji, saj so nekateri energenti občutno dražji. Mimoidoče Gorenjce smo vprašali, na kakšen način ogrevajo svoj bivalni prostor, kako visok strošek ogrevanja pričakujejo v letošnji kurilni sezoni, bodo pri ogrevanju varčevali ...

Kranjčanka Branka Tomc ogreva bivalni prostor na drva. »Če bi bilo po mojem, ne bi pokurila niti enega polena, ogrevali bi se tako kot nekoč, s čajem in dodatkom v njem, oblekli bi si več oblačil in se pokrili z odejo. Nekoč smo v štedilnik naložili le osem polen, in ko je krompir zavrel, smo nehali kuriti. Težili smo k temu, da smo porabili čim manj, in danes bomo morali spet gledati, da bo poraba čim manjša,« je dejala Tomčeva in dodala: »Na kurilno sezono običajno za ogrevanje zapravimo 1500 evrov, letos ne bomo nič več, saj bomo varčevali in ogrevali le tedaj, ko bo nujno potrebno. Drva si sicer v večini priskrbimo sami, zato cena teh ni nič višja. Verjamem pa, da se bodo zlasti mladi pritoževali nad mrazom.«

Na drva ogreva tudi Darinka Stojanovič iz Kranja. »Pred leti smo si priskrbeli centralno ogrevanje na drva, poleg tega imamo še lončene peči. Pred tem smo ogrevali na olje. Drva kupimo pri gospodu izpod Storžiča. Letos smo jih že tedaj, ko se je začela vojna v Ukrajini, saj smo pričakovali podražitve, in izkazalo se je, da smo se odločili prav, cena je bila namreč tedaj še enaka kot lani, sedaj pa bi bila zagotovo že višja. Preskrbljeni smo za celo zimo, saj imamo dovolj veliko zalogo, običajno pa na sezono porabimo 15 kubičnih metrov drv in skupno zapravimo pod tisoč evrov,« je pojasnila sogovornica in dodala, da ogrevajo od oktobra in vse do konca marca. »Ko so dnevi topli, sploh ne kurimo. Vodo lahko ogrevamo tudi na elektriko, pred kratkim smo zamenjali dobavitelja in sedaj je pravzaprav elektrika cenejša, kot je bila prej.«

Marjan Jagodic iz Cerkelj pa hišo ogreva se na pelete. »Letos so peleti skoraj stoodstotno dražji. Lani smo zanje dali 1500 evrov, letos 2500 evrov. Ogrevamo se od konca septembra do aprila. Običajno smo v prostorih vzdrževali 21 stopinj Celzija, letos bomo eno stopinjo manj. Več bomo pod odejo, malce več se bomo stiskali in bo šlo. Sicer pa bolj zebe starejše, mene niti ne, zato ne bom čutil bistvenih sprememb,« je dejal Jagodic.

Karel Zelič iz Kranja živi v stanovanjskem bloku, ki se ogreva na zemeljski plin. »Imamo skupno kurilnico, ki jo upravlja Domplan, ki pa s 1. novembrom ne bo več dobavljal plina, zato nam bo priskrbel novega dobavitelja. Računam, da bo zemeljski plin potem bistveno dražji, če bo stoodstotno dražji, bomo lahko zadovoljni. Že sedaj varčujemo, potem pa se bomo morali verjetno določenim dobrinam odpovedati, da bomo lahko pokrili stroške, saj bodo ti zagotovo višji. Ponoči smo prostore ogreli na 18 stopinj Celzija, čez dan na 22 stopinj, letos bo morda kakšno stopinjo manj. V našem bloku je sicer vgrajen dimnik, zato imamo tudi možnost, da namestimo štedilnik in se ogrevamo na drva,« je dejal Zelič in pojasnil še, da blok običajno začnejo ogrevati, ko za to izrazi željo vsaj polovica stanovalcev. »Upam, da bo ogrevanje na voljo že ta konec tedna, saj ženski del zebe. Če bi bilo po mojem, bi začeli ogrevati šele 1. novembra. Letos so ogrevali še v začetku maja, ker je bila dolga in hladna zima.«