Šutna je najbolj prepoznavna kamniška ulica. / Foto: Aleš Senožetnik

Iniciativa za boljšo Šutno

Stanovalci Šutne, najbolj prepoznavne kamniške ulice, so se pred kratkim povezali v Civilno iniciativo za Šutno in na občinsko upravo naslovili pobude, s katerimi želijo rešiti nekatere težave, ki jih pestijo.

Kamnik – Največ predlogov se nanaša na prometni režim. Ulica je namreč že več let zaprta za promet, a ima sedanja prometna ureditev nekaj pomanjkljivosti, pravijo. Ob delavniki se zaradi dostave potopni količek spusti že ob peti uri zjutraj, kar po mnenju podpisnikov pobude – teh je 42 – ni v skladu z zakonom o javnem redu in miru, ki čas do šeste zjutraj opredeljuje kot čas miru in nočnega počitka. Še večja težava pa je to, da jutranje odprtje izrabljajo tudi drugi vozniki, ki Šutno uporabljajo kot tranzitno pot, pri tem pa se ne ozirajo na to, da vozijo v območju peš cone, ki je poleg tega tudi šolska pot.

Kot pravijo v civilni iniciativi (podatke hranimo v uredništvu), bi težavo rešil razmeroma enostavno, če bi uvedli odpiranje s telefonskim klicem. Sistem bi preveril, ali je klicatelj v podatkovni bazi upravičencev, in spustil količek. Na ta način bi lahko tudi podaljšali čas dostave, Šutna pa bi sicer ves čas ostala zaprta. Pozvali so tudi k večjemu nadzoru redarske službe in uvedbi videonadzora ter opozorili na neupravičeno odpiranje ulice za obvoze.

Prav tako si prizadevajo za to, da bi bili, podobno kot drugi prebivalci mestnega jedra, tudi stanovalci Šutne upravičeni do parkiranja na mestnih parkiriščih z dovolilnico. Želijo pa tudi sprejetje pravilnika ob prireditvah na ulici in drugačen režim odvoza smeti ter opozarjajo na pazljivejše čiščenje tlakovanih površin. Občini predlagajo tudi pregled kanalizacijskega omrežja na ulici.

Kot odgovarjajo na Občini Kamnik, so strokovne službe občinske uprave pobude preučile in jih označujejo kot »zelo dobre in s skupnimi močmi uresničljive«. Večino nameravajo uresničiti tudi s pomočjo projekta Trajnostna urbana regeneracija. Gre za skop usklajenih dejavnosti, ki na določenem območju s pomočjo sodelovanja med različnimi skupinami in deležniki izboljšuje urbano okolje in kakovost bivanja. Občina bo iniciativi predlagala izvedbo skupnih delavnic, na kateri bodo preučili tudi pobude iniciative in na koncu sprejeli najboljše rešitve. »To pomeni, da izvajalci delavnic pri prenovi sodelujejo s prebivalci in drugimi uporabniki prostora in pri delu upoštevajo njihove želje in potrebe. Po drugi strani pa izvajalci pazijo, da bo prostor po prenovi bolj prijazen okolju,« so med drugim zapisali v odgovoru občinske uprave, kjer so dodali še, da bo tudi pregled kanalizacijskega omrežja, ki ga predlagajo v iniciativi, izveden v okviru rednega vzdrževanja kanalizacij, za kar so zagotovljena ustrezna sredstva.