Soustanovitelj LogOuta Boris Veler: »Ko si sami ne moremo več pomagati, je prav, da o tem odkrito spregovorimo in poiščemo pomoč.« / Foto: Gorazd Kavčič

Že deset let pomagajo pri digitalni zasvojenosti

V prostorih Mestne občine Kranj poteka razstava LogOutovih plakatov Vsi povezani. LogOut je prvi specializirani center pomoči ob različnih tveganih spletnih vedenjih.

V LogOutu nudijo različne oblike pomoči posameznikom in družinam. Vse oblike pomoči omogočajo tudi na daljavo po spletnih orodjih, kjer je poskrbljeno za varnost in zasebnost, zagotavljajo. Naročite se lahko na njihovi spletni strani logout.org ali po telefonu 080 73 76.

Kranj – »Anita. Izgubila hčerko pri devetih letih. Sina pri osmih,« na problem odvisnosti otrok od telefona opozarja eden od plakatov centra LogOut, ki od petka visijo v Galeriji Mestne občine Kranj. Pisarna LogOuta, specializiranega centra pomoči ob različnih tveganih spletnih vedenjih, ki so ga ustanovili leta 2011, od poletja deluje tudi v Kranju. Prav njeno odprtje in desetletnica centra sta bila povod za odprtje razstave serije LogOutovih plakatov Vsi povezani, s katerimi nagovarjajo k zdravemu odnosu do digitalne tehnologije oziroma njeni zmerni uporabi. »Ko si sami ne moremo več pomagati, je prav, da o tem odkrito spregovorimo in poiščemo pomoč,« poudarja Boris Veler, soustanovitelj LogOuta. Poleg Kranja imajo sicer pisarne še v Ljubljani, Celju in Izoli.

S pojavom covida zasvojenosti še več

Poslanstvo LogOuta je izboljšati dobro počutje v digitalnem okolju vseh, zlasti otrok in mladostnikov, z zagotavljanjem zdravljenja, podpore, pomoči, informiranja, izobraževanja in osveščanja o uravnoteženi in zdravi uporabi digitalnih medijev in zaslonske tehnologije. »Naš center je zaživel pred desetimi leti, ker pa smo že ves čas imeli uporabnike s širšega območja Gorenjske in tudi iz samega Kranja, se nam je zdelo primerno, da tudi v Kranju olajšamo dostop do svojih programov vsem, ki pomoč potrebujejo. Teh pa je veliko, sploh od časa covida naprej, ko so delo, šola, pouk in vse ostalo potekali večinoma po zaslonih,« je povedal Veler.

Štirje ključni programi

V LogOutu ponujajo preventivne vsebine za šole, vrtce in druge ustanove – tako za mladostnike, učitelje kot starše. Pomemben del njihovega poslanstva pa je pomoč posameznikom v težavah, za kar imajo štiri ključne programe. »Prvi je Preventivna pomoč posameznikom in družini, kjer pomagamo pri postavljanju družinskih pravil oziroma dogovora o uporabi digitalne tehnologije. Potem je program za zasvojene Logout&Restart, ki je namenjen posameznikom, ki so zasvojeni z različnimi vsebinami na spletu – od pornografije, trgovanja s kriptovalutami, videoiger do družbenih omrežij. Tretji program je Digitalna dieta, v katerem se verjetno najdemo vsi, ko nenehno pogledujemo v telefon in nekaj preverjamo. Tu je še program LogOut&SpeakOut, ki je namenjen žrtvam in pričam spletnega nasilja,« je razložil Veler.

Pot vrnitve dolga več let

Vodja kranjske pisarne Tilen Hočevar je poudaril, da je preventivno delovanje zelo pomembno: »Raziskave kažejo, da ko pride do katerekoli zasvojenosti, je pot vrnitve dolga od tri do pet let.« Kdor potrebuje pomoč s področja preventive ali zasvojenosti z digitalne preventive, se lahko na srečanje s sodelavci LogOuta naroči na njihovi spletni strani ali po telefonu. V Kranju imajo sicer pisarno na Cankarjevi ulici 3 v starem mestnem jedru.