Cene nepremičnin utegnejo biti v prihodnje nižje. Fotografija je simbolična. / Foto: Gorazd Kavčič

Zasuk na trgu?

Po tem, ko smo spremljali rekordne rasti cen nepremičnin, spremenjene razmere v zadnjem času že kažejo na umirjanje trga in celo postopen zasuk.

Ko smo pred nekaj meseci na straneh priloge Nepremičnine & Dom predstavnike nekaterih gorenjskih nepremičninskih družb povprašali, kakšno je stanje na trgu stanovanjskih nepremičnin, so nam vsi po vrsti odgovarjali, da povpraševanje precej presega ponudbo, kar je tudi cene dvigalo v nebo. Kot smo slišali, bi trend, ki se tudi nepremičninskim agentom zdi nevzdržen, lahko poleg večje ponudbe spreobrnila tudi spremenjena denarna politika centralnih bank.

Obrestne mere Evropske centralne banke, ki narekuje denarno politiko v evroobmočju in s tem tudi pri nas, so bile od septembra 2014 v negativnem območju, kar je omogočalo poceni kredite, s katerimi so kupci lahko financirali nakupe nepremičnin. A Svet Evropske centralne banke je najprej julija in nato še prejšnji teden dvignil temeljno obrestno mero, kar se je že odrazilo v cenah kreditov. Euribor oz. medbančna referenčna obrestna mera, na podlagi katere si evropske banke posojajo denar in ki pomembno določa višino posojila komercialnih kreditov s spremenljivo obrestno mero, se v zadnjih mesecih vzpenja. Dvanajstmesečni euribor se je po letu 2016 aprila »vrnil« v pozitivno območje, šestmesečni pa junija letos. Prejšnji teden se je prvi že gibal nekoliko pod 1,9 odstotka, drugi pa se približuje 1,3 odstotka. Če je bilo še pred nedavnim stanovanjski kredit možno najeti po 1,5-odsotni fiksni obrestni meri, se danes giblje že okoli treh odstotkov.

Sprememba v denarni politiki, visoka inflacija in druge aktualne razmere v svetu vse bolj napovedujejo umirjanje gospodarske rasti ali stagnacijo, v bolj pesimističnih scenarijih tudi obdobje recesije. Kako se bodo spremenjene razmere odrazile na stanovanjskem trgu, ki je v zadnjih letih beležil rekordne rasti? Ali se napoveduje oz. že lahko govorimo celo o obratu cen nepremičnin? Na ta vprašanja so poskušali odgovoriti tudi na spletnem seminarju nepremičninske družbe Equinox.

Kot je povedala Ajda Mrzel Kaluža iz družbe Arivo, ki ponuja platformo za vrednotenje nepremičnin, so napovedi o pregrevanju trga sicer nehvaležne, a je poudarila, da razlogov za nadaljnjo rast cen stanovanjskih nepremičnin ni. Glede na podatke, s katerimi razpolagajo, zaznavajo celo že obrate na trgu. Ne pričakuje sicer nenadnega in občutnega padca oz. zloma trga. Kot je dodal Matej Rigelnik, direktor Equinoxa, je namreč za nepremičninski trg značilno, da cene upadajo počasi in dlje časa, podoben pa je trend tudi v primeru rasti.

Oba sta se strinjala, da bodo prihodnji meseci in leta verjetno manj ugodni za nakup nepremičnin. A kot opozarja Ajda Mrzel Kaluža, je odločitev seveda odvisna od vsakega posameznika. »Nekdo, ki prvič rešuje stanovanjski problem in hkrati za najemnino plačuje sedemsto ali osemsto evrov mesečno, utegne razmisliti, ali ni bolj ugodno tega zneska nameniti obroku kredita za lastniško stanovanje,« je dejala.

Na drugi strani pa je Rigelnik še posebej v sedanjih razmerah zadržan do nakupa nepremičnine kot investicije, čemur smo bili priča predvsem v zadnjem obdobju. Še posebej ob visoki inflaciji meni, da so realni donosi boljši na kapitalskih trgih.