Ob praznovanju so gasilci pripravili tudi parado. / Foto: Aleš Senožetnik

Več vložiš, več dobiš

Zgodovina cerkljanskih gasilcev sega v leto 1892, ko je takratni župan, nadučitelj in skladatelj Andrej Vavken 7. avgusta s somišljeniki ustanovil gasilno društvo.

Cerklje – Cerkljanski gasilci so 130 let delovanja zaznamovali v sklopu tridnevnega praznovanja Pozdrav jeseni z gorenjskimi nageljni, ki je minuli konec tedna potekalo v Cerkljah. Že v dopoldanskem času je bilo v okviru srečanja gasilskih vozil Scania po občini na ogled precej vozil, ki so vzbudila zanimanje pri številnih občanih.

Glavnina dogajanja pa je potekala v popoldanskem času, ko so slovesnost začeli z gasilsko parado od Cerkelj do prireditvenega prostora v Dvorjah, kjer je sledila krajša slovesnost, na kateri je o prehojeni poti društva spregovoril sedanji predsednik Primož Močnik. »Po vseh teh letih in kljub povsem drugačnim razmeram in neprimerno boljši opremi nam danes še vedno uspeva ohranjati osnovni namen, s katerim je bilo društvo ustanovljeno; to je združevati ljudi različnih prepričanj in nazorov za delo za skupno dobro,« je med drugim povedal Močnik in poudaril predvsem dobro opremljenost tako z opremo kot z znanjem, ki ga danes premorejo cerkljanski gasilci.

Znanje in dobra tehnična oprema pa nista samoumevni, na kar je spomnil predsednik Gasilske zveze Cerklje Blaž Kaplenik in kot enega ključnih mejnikov v zadnjih desetletjih poudaril ustanovitev Občine Cerklje in vztrajno zviševanje proračunskih sredstev za požarno varnost v občini, kar se danes odraža prav v dobri opremljenosti društev na Cerkljanskem. Ob tem je v ospredje postavil prizadevanja župana Franca Čebulja, ki je »spoznal, da opravljanje javne lokalne gasilske službe stane, čeprav gasilci delamo povsem brezplačno«. »Spoznal je tudi, da več kot vložiš, več dobiš. In s tem so daleč največ pridobili občani, ki imajo zagotovljeno zanesljivo pomoč gasilcev,« je povedal Kaplenik in zaključil z željo, da bi cerkljanski gasilci tudi v prihodnje uspešno delovali.

Cerkljanski župan se je gasilcem zahvalil za njihovo požrtvovalno delo, ki je bilo v tem letu deležno še posebne pozornosti tudi zaradi velikih požarov v sosednji občini Preddvor in nedavnega na Krasu. Tudi tovrstne naravne nesreče upravičujejo finančna sredstva za gasilstvo. »Samo v lanskem letu smo v gasilski dom v Cerkljah vložili okoli milijon evrov opreme, seveda tudi ob pomoči društev, občanov in občank ter donatorjev,« je dejal Čebulj. Ena večjih investicij v zadnjem času je predstavljal nakup vozila s požarno avtolestvijo. Prav zaradi tega že načrtujejo tudi povečanje gasilskega doma, za kar po Čebuljevih besedah že poteka pridobivanje potrebne dokumentacije.

Podpredsednik Gasilske zveze Slovenije za gorenjsko regijo Jože Derlink pa je govoril o razvoju društva od skromnih začetkov do moderne organizacije z operativno enoto in primerno opremo, s katero so svojim občanom vedno v pomoč, ter se jim zahvalil za nesebično delo in ohranjanje zgodovine in tradicije gasilstva.

Pred zaključkom prireditve so podelili tudi zahvale in priznanja zaslužnim članom.