Pogodbo so podpisali Ciril Kozjek, župan Občine Šenčur, Janez Černe, podžupan Mestne občine Kranj, Bojan Tičar, v. d. direktorja Direkcije RS za infrastrukturo, in Igor Tavčar, predstavnik Gorenjske gradbene družbe. Med njimi Alenka Bratušek, državna sekretarka na Ministrstvu za infrastrukturo. / Foto: Arhiv DRSI

Pogodba končno podpisana

Na ministrstvu za infrastrukturo je bila v četrtek podpisana pogodba za gradnjo dolgo pričakovane ceste Britof–Hotemaže, ki bo pomembno razbremenila promet v delu Mestne občine Kranj in izboljšala prometno varnost v občini Šenčur.

Izvajalec Gorenjska gradbena družba se s pogodbo obvezuje, da bo dela dokončal v skladu s terminskim planom izvajanja del, in sicer v roku 750 dni od uvedbe v delo.

Ljubljana – Cesta Britof–Hotemaže je edini manjkajoči pododsek regionalne ceste R1-210, ki bo potekala mimo naselij Hotemaže, Visoko, Milje in Britof na povezavi med Kranjem (križišče Primskovo) in Preddvorom. Nova cesta, ki bo dolga 3,7 kilometra, bo imela tri nova krožna križišča ter eno klasično križišče s pasom za leve zavijalce. Vsa križišča bodo priključena na lokalne ceste oziroma bodo zgrajene nove gospodarske poti do kmetijskih zemljišč. Na trasi bodo štirje podvozi, urejena bo tudi vsa komunalna infrastruktura, cestna razsvetljava, protihrupna zaščita ter krajinska ureditev.

Vrednost projekta je dobrih 5,6 milijona evrov z vključenim DDV-jem, izvajalec pa Gorenjska gradbena družba. Glavni investitor je Ministrstvo za infrastrukturo oziroma Direkcija RS za infrastrukturo, ki prispeva dobrih pet milijonov evrov, v projektu sodelujeta še Mestna občina Kranj z dobrimi 162.500 evri ter Občina Šenčur z dobrimi 444.600 evri.

Nova cesta bo pomembno razbremenila promet v delu mestne občine Kranj, omogočila bo boljšo povezljivost in pretočnost od Kranja proti Preddvoru. Trasa ceste sicer v največjem delu poteka v občini Šenčur, prizadevanja zanjo pa imajo že dolgo zgodovino. Povezava med Kranjem in Preddvorom je bila v načrtu že pred štiridesetimi leti, a so cesto s kranjske strani zgradili le do Britofa, na drugem koncu pa s preddvorske strani le do Hotemaž.

Občina Šenčur, kjer sicer sofinancerske pogodbe niso pričakovali, saj so bili prepričani, da občina pri gradnji ne bo nosila nobenih stroškov, bi morala po prvotni pogodbi prispevati dobrih 928 tisoč evrov. Znesek se jim je zdel previsok, zato so z Direkcijo RS za infrastrukturo usklajevali višino sofinanciranja in določila pogodbe. »S končnim dogovorom smo izredno zadovoljni, saj je naš proračun razbremenil za več kot pol milijona evrov,« je z zadovoljstvom dejal šenčurski župan Ciril Kozjek, ob tem pa še pojasnil, da je Občina Šenčur v zadnjih 25 letih vložila več kot milijon evrov v obstoječo cesto, ki poteka skozi Milje, Visoko in Hotemaže. »Ravno ta vlaganja so predstavljala ključna izhodišča, s katerimi nam je uspelo znižati višino sofinanciranja,« je dodal.

Delež, ki ga bo prispevala Mestna občina Kranj, bo namenjen postavitvi javne razsvetljave ter izgradnji infrastrukture za pešce in kolesarje, poleg tega se s tem projektom umešča novo krožno križišče v Britofu. »Omenjeni odsek državne ceste Kranj–Hotemaže je izjemnega pomena tudi zaradi dejstva, da se bo nanjo navezoval načrtovani avtocestni priključek Kranj sever, za izgradnjo katerega si v MOK zadnja leta aktivno prizadevamo,« pa je po podpisu pogodbe povedal kranjski podžupan Janez Černe.