Kako brati navodila o roku uporabe živil

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je v okviru »zgodb o naši super hrani« opozorilo, da je za zmanjšanje odpadne hrane v gospodinjstvih ključno prepoznavanje navodil o roku uporabe živil. Vsa živila morajo skladno z zakonom imeti označen rok uporabnosti, vendar se zanj uporabljata dve različni oznaki – »uporabno najmanj do« in »porabiti do«, ki imata tudi različen pomen.

Oznaka »uporabno najmanj do« označuje datum, do katerega živila ohranjajo pričakovano kakovost. Živila so sicer tudi po tem datumu varna za uporabo, če potrošnik upošteva navodila za shranjevanje in če embalaža ni poškodovana, vendar pa po tem datumu lahko začenjajo izgubljati okus in teksturo. S to oznako so označena številna ohlajena, zamrznjena, posušena in konzervirana živila. Če je njihov rok uporabe »uporabno najmanj do« potekel, a je embalaža nepoškodovana in imajo živila še vedno dober videz, jih potrošniki še vedno lahko uporabijo. Po odprtju teh živil morajo upoštevati vsa morebitna navodila, kot je na primer navodilo »porabiti v treh dneh po odprtju«.

Oznaka »porabiti do« je na hitro pokvarljivih živilih, kot so sveže ribe, sveže mleto meso in podobno, označuje pa datum, do katerega so živila varna za uporabo. Po preteku datuma na oznaki »porabiti do« naj potrošniki živila ne uporabljajo več.

Potrošniki naj upoštevajo tudi navodila za shranjevanje, kot so na primer »hraniti v hladilniku« ali »hraniti pri temperaturi 2–4 stopinje C«, saj se jim sicer hrana lahko pokvari in se z njo zastrupijo. Če hrano kmalu po nakupu doma pravilno zamrznejo, je rok uporabnosti lahko daljši od roka »porabiti do«, vendar morajo pri tem upoštevati vsa morebitna navodila na embalaži, kot so »zamrzniti do datuma«, »iz zamrzovalnika vzeti neposredno pred uporabo« ali »pred uporabo temeljito odtajati in uporabiti v 24 urah«.