O tem, kako so se rojevali Aljaževi dnevi, so na dovškem odru govorili Mihael Kersnik, Franc Urbanija, Mirko Rabič in France Voga. Pogovor je vodil Marsel Gomboc, nastopil je kvintet Vintgar. / Foto: Nik Bertoncelj

Ohranjajo spomin na Aljaža

Konec prejšnjega tedna so bili na Dovjem in v Mojstrani jubilejni, že 30. Aljaževi dnevi. Vsebinsko je bil program pester in raznolik.

Dovje, Mojstrana – Na jubilejnih Aljaževih dnevih, ki so potekali od 25. do 28. avgusta, so organizacijske moči združili predstavniki Turističnega društva Dovje - Mojstrana, Planinskega društva Dovje - Mojstrana, Slovenskega planinskega muzeja, Društva GRS Mojstrana, Župnije Dovje ter Kulturno-umetniškega društva Jaka Rabič Dovje - Mojstrana kot glavnega organizatorja. Vse ljubitelje kulture, ljubitelje Aljaževega 'duha' so povabili k udeležbi.

Prvi večer so v Slovenskem planinskem muzeju posvetili Fanny Susan Copeland (1872–1970), tudi ambasadorki lepot naših gora, njeno življenje in delo je predstavila kustosinja za planinstvo Saša Mesec. Prireditev so z obiskom in poklonom do rojakinje počastili tudi predstavniki britanskega veleposlaništva v Sloveniji.

Aljaževe dneve, letos zaradi jubileja še posebej slovesne, je uradno odprl kranjskogorski podžupan Bogdan Janša. Kot je dejal, se Aljaževih dni vsako leto rad udeleži, ob tej priložnosti pa je še posebej vesel, ker so v Aljaževem prosvetnem domu gostili štiri može, ki so s svojim delom bistveno pripomogli, da so v določenih obdobjih, tudi v tistih malo težjih, Aljaževi dnevi zaživeli. Na pogovornem večeru Kako so se rojevali Aljaževi dnevi so namreč gostili Mihaela Kersnika, Mirka Rabiča, Franceta Vogo in Franca Urbanijo. Vsi štirje so bili pomembni akterji in so obudili spomine na nastajanje Aljaževih dni, tudi na mejnik s postavitvijo spomenika Jakoba Aljaža na Dovjem leta 1989, občinstvo v dvorani pa je verjetno za kakšno podrobnost slišalo tudi prvič. A zahvalili so se tudi številnim drugim, članom društev, prostovoljcem, ki so soustvarjali Aljaževe dni skozi leta. Ta večer je plemenitila pesem kvinteta Vintgar, že naslednji večer pa prav tako imeniten koncert v farni cerkvi svetega Mihaela na Dovjem, kjer so gostili Slovenski oktet.

Najmlajše so povabili na glasbeno-lutkovno predstavo Vrana in glasba, ki jo je na dovšem odru uprizoril Teater za vse. Zaradi slabega vremena je odpadel tradicionalni Gustlnov pohod, popoldansko dogajanje na zadnji dan Aljaževih dni, Koncert v znamenju gora in Jakoba Aljaža Timoteja Wiillewaldta s prijatelji pa je bilo iz Vrat prestavljeno v cerkev sv. Klemena v Mojstrani, kjer je bil tudi zaključek z mašo.

Marsel Gomboc, predsednik KUD Jaka Rabič, se je zahvalil vsem, ki so prispevali kamenček v mozaik uspešne izvedbe jubilejnih Aljaževih dni. »Tudi letos nam je vreme spreminjalo načrte, želje, program in lokacije dogodkov, posledično tudi kar precej zmanjšalo obisk na prireditvah, ki smo jih skrbno načrtovali. Organizatorji smo se potrudili, da bi z vsebino in nastopajočimi dostojno ohranili spomin na Jakoba Aljaža, kot je bilo že večkrat lepo zapisano, na očeta našega naroda.«