Vodja strokovne posvetovalne skupine za covid-19 pri NIJZ epidemiolog Mario Fafangel: brez prepovedi prireditev, zaščitne maske v fazi 1 nujne le ponekod. / Foto: zajem zaslona

Kakšni ukrepi nas čakajo

Posvetovalna skupina za covid-19 je predstavila strokovna priporočila za obvladovanje covida-19 v jesensko-zimskem času, ki zajemajo dve fazi. Prehod iz prve v drugo fazo bo odvisen od zasedenosti postelj na oddelkih za intenzivno nego.

Ljubljana – Strokovne usmeritve posvetovalne skupine pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) za jesen in zimo slonijo na petih stebrih: cepljenju, obvladovanju prenosa okužb, spremljanju SARS-CoV-2, testiranju in zdravljenju ter ukrepih, ki zmanjšujejo stike. Ob tem v posvetovalni skupini, ki jo vodi epidemiolog Mario Fafangel, predlagajo dvostopenjski sistem prilagajanja priporočil, fazo 1 in fazo 2, ter 13 ukrepov, ki so v obeh fazah enaki, a se stopnjujejo. Redno prezračevanje zaprtih prostorov je osnova v obeh fazah.

Faza 1 in faza 2

V stanju faze 1 priporočajo ukrepe, ki so usmerjeni v zamejevanje širjenja SARS-CoV-2, vendar ne posegajo pomembno v vsakdanje življenje večine posameznikov.

Faza 2 je odziv na scenarij, v katerem se predpostavlja intenzivno kroženje novih različic virusa, pogoste ponovne okužbe in upad zaščite, pridobljene s cepljenjem ali po preboleli bolezni. V tem scenariju se pričakuje izrazito povečanje števila hospitalizacij zaradi covida-19 tudi nasploh, ne le med ranljivejšimi skupinami. Cilj javnozdrav­stvenih ukrepov v fazi 2 je znižanje števila obolelih, obolelih s težjo obliko covida-19 in umrlih ter zagotav­ljanje vzdržnosti zdravstva z upoštevanjem tehtanja med sprejemljivostjo, družbenim bremenom in učinkovitostjo priporočil, je na četrtkovi novinarski konferenci poudaril Fafangel.

Zaščitne maske, testiranje

V fazi 1 zaščitne maske priporočajo v zaprtih javnih prostorih, vključno z javnim prevozom, nujna pa je njihova uporaba v zdravstvu, lekarnah, domovih za starejše in socialnovarstvenih zavodih, kar pa že velja. Ob prehodu v drugo fazo bi bile maske obvezne v vseh zaprtih javnih prostorih, razen v vzgoji in izobraževanju. Za učence, dijake in študente je v fazi 1 predvideno samotestiranje na domu ob pojavu simptomov, v fazi 2 pa presejalno testiranje vsaj enkrat na teden. Kot je poudaril Fafangel, karantene za osebe brez znakov okužbe niso predvidene, vendar velja: če si bolan, ostani doma.

Prireditve

Prepovedi na dogodkih in prireditvah imajo največkrat nasprotni epidemiološki učinek, ker se ljudje v tem primeru »selijo« v slabše nadzorovane prostore, je opozoril Fafangel. Kljub temu pa naj osebe, pri katerih obstaja tveganje za težji potek covida-19, razmislijo, ali naj se množičnih prireditev udeležijo, če pa se že jih, naj posežejo po zaščitnih ukrepih (cepljenje, maska, razdalja). Tudi v fazi 2 niso predvidene prepovedi prireditev, higienska priporočila NIJZ pa postanejo nujna, število obiskovalcev se prilagodi glede na površino prostora.

Cepljenje

Vodja delovne skupine za cepljenje proti covidu-19 pri posvetovalni skupini imunolog Alojz Ihan je povedal, da je cepljenje še vedno najenostavnejši in najučinkovitejši samozaščitni ukrep proti težji obliki covida-19. Cepljenje z drugim poživitvenim odmerkom se priporoča osebam, starejšim od šestdeset let, ter posebno ranljivim kroničnim bolnikom. Osebam, ki še niso pristopile k cepljenju, pa svetujejo, da to storijo čim prej. Cepljenje naj v nobeni fazi ne bi bilo obvezno.

Delo na domu

Delo na domu se v fazi 1 priporoča ljudem s tveganjem za težji potek covida-19, ki jim to omogoča narava dela, v fazi 2 pa tudi drugemu delovnemu prebivalstvu, če je to mogoče.

Pri izdelavi strokovnih izhodišč in usmeritev je posvetovalna skupna upoštevala več možnih dolgoročnih scenarijev. V primeru stanja nove epidemije predlagajo vladi, da v najkrajšem možnem času skliče sestanek predstavnikov stroke in vlade glede presoje o nadaljnjem ukrepanju.

Na ministrstvu za zdravje bodo preučili priporočila in odločitev javnosti predstavili v kratkem.