V Domu Valentina Staniča varčujejo z vodo, za kuhanje uporabljajo deževnico. / Foto: Neža Markelj

V planinskih kočah primanjkuje vode

Na vrhuncu planinske sezone, ko se v kočah srečujejo z navalom planincev, je največja težava oskrba z vodo. »Ko te začne primanjkovati, kar se nam v teh dneh pogosto dogaja, omejimo uporabo stranišča le na goste in zapiramo prhe. Vode mora biti vedno dovolj za kuho ...«

Med turistično sezono močno primanjkuje tudi osebja. Številne koče zato z odprtimi rokami sprejemajo pomoč študentov, ki kljub garanju od zgodnjega jutra do poznega večera radi poprimejo za delo in najdejo čas še za rekreacijo na svežem gorskem zraku.

Kranj – Turistična sezona v gorah je v polnem razmahu. Koče, ki svoja vrata v veliki večini odpirajo v zadnjih tednih junija in sprejemajo goste vse do konca septembra, se v teh tednih srečujejo z vrhuncem navala turistov, gornikov, alpinistov in vseh drugih ljubiteljev visokogorskih lepot. Triglavske in vršiške postojanke, ki pozimi samevajo med zašiljenimi belimi vrhovi, se v poletnih mesecih spopadajo s težavami, ki jih s seboj nevede prinesejo zagrizeni pohodniki. Ena največjih je v tem sušnem poletju pomanjkanje vode.

Koče zasedajo tuji pohodniki

»Ob koncih tedna smo popolnoma zasedeni,« povedo na Kredarici in dodajo, da je včasih povpraševanje tako veliko, da za vse, ki želijo prespati, enostavno nimajo več prostora. Kljub ogromnim kapacitetam – v 30 sobah je 141 postelj, na osmih skupnih ležiščih celo 200 – pa ob lepem vremenu le redki srečneži dobijo namestitev brez predhodne rezervacije. Tujcev je veliko več kot domačih gostov, med njimi prevladujejo Čehi, Slovaki in Nemci.

Podobno velja tudi za Dom Valentina Staniča, kjer je zasedenost koče ob sončnih dneh več kot sedemdeset odstotkov, med gosti pa prednjačijo Slovenci, Avstrijci, Francozi in Nemci. Sestava gostov je prav takšna tudi v Mihovem ter Poštarskem domu na Vršiču, kjer so letos med obiskovalci večkrat pozdravili tudi Američane.

Največja težava je oskrba z vodo. »Ko te začne primanjkovati, kar se nam v teh dneh pogosto dogaja, omejimo uporabo stranišča le na goste in zapiramo prhe. Vode mora biti vedno dovolj za kuho,« razložijo v Mihovem domu.

»Tudi pri nas varčujemo z vodo. Pitne vode nimamo, za kuhanje uporabljamo deževnico,« pravijo v Domu Valentina Staniča.

Poleg pomanjkanja vode so ponekod težava tudi velike količine odpadkov, prav zato pa v vseh kočah vestno poudarjajo, naj jih pohodniki odnesejo s seboj v dolino.

Pomanjkanje elektrike

Težave, ki pestijo Pogačnikov dom na Kriških podih, zadevajo predvsem pomanjkanje elektrike, ki jo v večji meri pridobivajo iz sončne energije. »Ob oblačnih dneh in slabšem vremenu po potrebi vključimo agregat in posodo namesto v pomivalnem stroju pomivamo ročno.«

Visokogorska kuhinja in turistične kaprice

»Na meniju imamo jedi na žlico, ki se menjavajo iz dneva v dan. Za sladokusce vsak dan pečemo palačinke in dvoje vrst zavitkov,« pojasnijo v Domu Valentina Staniča. Ponudba je prav tako obsežna v Poštarskem in Mihovem domu na Vršiču, kjer poudarijo, da jedi od začetka do konca pripravijo sami. »Najbolj nas jezijo gosti, ki želijo naročiti dunajske zrezke, ocvrt krompir in kalamare. In takih sploh ni malo,« v smehu pripomnijo v obeh vršiških postojankah, a dodajo, da tako domači kot tuji gosti na koncu vedno pohvalijo njihovo domačo »hribovsko« kuhinjo.