Pogodbo o predaji prenovljenega objekta v brezplačno uporabo sta podpisala kranjski župan Matjaž Rakovec in Nadja Gantar, direktorica Doma upokojencev Kranj. / Foto: MOK

Dnevno varstvo od oktobra

Mestna občina Kranj je prenovila prostore nekdanje trgovine Mercator na Planini. V njih bo Dom upokojencev Kranj izvajal dnevno varstvo starejših.

Kranj – Mestna občina Kranj (MOK) je ta teden Domu upokojencev Kranj (DUK) v brezplačno uporabo predala prostore v obnovljeni stavbi nekdanje Mercatorjeve trgovine na Planini 1. V njih bodo – prostore je treba še ustrezno opremiti – izvajali dnevno varstvo za starejše, za kar je v Kranju veliko povpraševanja, so sporočili z MOK. DUK bo v novih prostorih storitev, ki ohranja bivanje starejših v domačem okolju, predvidoma od oktobra naprej izvajal za 25 dodatnih uporabnikov. Pogodbo o predaji objekta v brezplačno uporabo je z županom Matjažem Rakovcem podpisala direktorica DUK Nadja Gantar.

Objekt nekdanje Mercatorjeve trgovine na Planini je MOK s pomočjo evropskih sredstev kupila in prenovila, da pridobi dodatne kapacitete za potrebe dnevnega varstva za tiste starejše, ki še ne potrebujejo celodnevne, stacionarne oskrbe in si želijo oziroma potrebujejo pomoč, nadzor ali organizirano obliko bivanja le za določeno število ur dnevno. Obnovo, vredno okoli pol milijona evrov, so začeli konec novembra lani, uporabno dovoljenje pa so za objekt pridobili konec julija.

Celotna vrednost naložbe je sicer nekaj več kot milijon evrov, od tega jo Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj sofinancirata v višini 350.000 evrov, vložek MOK pa je nekaj več kot 600.000 evrov.

»Pod streho je po dveh letih od nakupa stavbe še en pomemben projekt, s katerim izboljšujemo kakovost življenja tudi za starejše občanke in občane. Novi center za dnevno varstvo je v okolju, iz katerega izhajajo uporabniki, in ti bodo odslej vključeni v vse dejavnosti, ki jih sicer nudi DUK svojim stanovalcem,« je ob predaji objekta poudaril župan Rakovec in dodal, da so obenem izboljšali še videz soseske, ki jo je prej kazila prazna in propadajoča stavba. S tem v Kranju tudi uspešno uresničujejo načrte, ki so si jih zastavili v strategiji varstva starejših za obdobje 2020–2024, med drugim deinstitucionalizacijo in ohranjanje bivanja starejših v domačem okolju, je razložil. »To pa ni edina dobra novica: za nami so tudi uspešni pogovori s pristojnim ministrstvom glede sofinanciranja novega doma za upokojence na Zlatem polju, za katerega trenutno pridobivamo gradbeno dovoljenje. V septembru sledi še en sestanek, potem pa, upam, bomo lahko konkretno zavihali rokave,« je še napovedal.

V DUK se pridobitve zelo veselijo, saj trenutno ne uspejo zadostiti velikemu povpraševanju po dnevnem varstvu starejših, je povedala direktorica Nadja Gantar. »Zdaj pa pridobivamo nove, svetle in sodobne prostore, v katerih se bo veliko dogajalo, tako da bodo imeli naši novi uporabniki pestro družabno življenje in aktivnosti, ki prispevajo k vitalnosti in dobremu počutju. Prostore moramo samo še ustrezno opremiti, da bomo v njih lahko kakovostno izvajali dejavnosti, nato pa bo, upamo, da zelo kmalu, sledilo odprtje,« je še dejala.