Samo Trtnik s svojim knjižnim prvencem NePovezani / Foto: Jasna Paladin

Kaj, če bi nenadoma ugasnil internet

To se v svojem družbeno-kritičnem knjižnem prvencu z naslovom NePovezani sprašuje Kamničan Samo Trtnik, ki je z izdajo knjige uresničil svojo dolgoletno željo, hkrati pa združil svoje zanimanje za tehnologijo in ljubezen do dobrih zgodb.

Kaj bi se zgodilo, če bi v družbi nenadoma ugasnili internet in ostala omrežja, je vprašanje, s katerim svojo knjigo začenja Samo Trtnik, novinar po izobrazbi, ki sam zase pravi, da že od otroštva obožuje dobre zgodbe – pa naj bo to na papirju, odru ali filmskem traku. Zgodbe – takrat povsem realistične iz političnega dogajanja – je kot novinar in urednik pri enem od naših večjih časnikov vrsto let pisal tudi sam, a poklicna pot ga je popeljala izven novinarstva. Za odnose z javnostmi je zadolžen pri eni od naših večjih nacionalnih institucij, kjer prostora za kreativnost in odstopanja ni prav veliko, prav zato je svojo bujno domišljijo želel izkoristiti za pisanje zgodb – pravzaprav prave knjige, ki je začela nastajati ob začetku negotovega obdobja epidemije koronavirusa pred dobrima dvema letoma. »Začetek pisanja moje prve knjige je bil precej eksperimentalen – preprosto sem si rekel, pa poskusim, če mi to uspe. Idejo in osnovni zaplet zgodbe sem imel že nekaj časa izoblikovan. Ko je prišla epidemija, sem imel kar naenkrat več časa, tako da sem se preprosto usedel za tablico – ja, celotna knjiga je napisana na tablico, in ne računalnik – in začel pisati. Zadal sem si načrt vsak konec tedna napisati eno poglavje. Nisem vedel, kam me bo vse skupaj pripeljalo, najbolj od vsega me je zanimal preizkus, ali bom to zdržal in mi bo uspelo zastavljeno pripeljati do konca. Pisanje knjige je namreč kot tek na dolge proge,« o tem, kako se je lotil pisanja svoje prve knjige, v uvodu spregovori Samo Trtnik.

Ker velja za tehnološkega navdušenca, se je v svojem knjižnem prvencu posvetil temi, s katero smo vsak dan tesno povezani prav vsi, zelo redki pa se zavedajo, kako zelo nam to krati našo svobodo – internet. »S tehnologijo sem v tesnem stiku že od nekdaj – poznam vsa družbena omrežja, sledim najnovejšim telefonom, tudi moja banka je zgolj spletna … Ravno toliko sem tehnološki navdušenec, da se dobro zavedam, kakšne pasti vse nam to prinaša. Zelo se strinjam z izrekom: 'Če ne plačaš za produkt, si produkt ti sam.' Večina se ne zaveda, da smo z odvisnostjo od interneta kot družba močno zabredli. In s to knjigo sem bralcem želel sporočiti prav to, da se moramo teh pasti zavedati. Tako daleč smo zabredli z vso to tehnologijo, da gremo – po mojem mnenju – že zelo težko nazaj,« pravi dvainštiridesetletnik, ki o teh pasteh uči tudi svoja mladoletna otroka.

Zgodba v knjigi NePovezani, ki nosi podnaslov Zgodba o svobodi, pripoveduje o treh karakterno popolnoma različnih glavnih junakih, ki se vsak na svoj način znajdejo v kritičnih situacijah, medtem ko se svet okoli njih drastično spreminja in sprevrača v nasilje. Internet namreč niso le družabna omrežja, ampak tudi televizijski program, mobilni telefoni, bankomati, tiskanje časopisov, plačila z bančnimi karticami in mnogo drugega, kar se nam v našem vsakdanu zdi tako samoumevno.

»Pri opisovanju zgodbe in karakterjev mi je precej pomagala situacija z epidemijo, ki je jasno pokazala, kaj dejansko ljudje smo. Radi rečemo, kako solidarni smo, a v kritičnih situacijah se pokaže, da je človek velik individualist. Koliko svobode imamo, je namreč odvisno od družbe kot celote, ne vsakega posameznika,« pravi avtor, ki je knjigo pisal leto dni, jeseni pa jo bo predstavil tudi bralcem v kamniški knjižnici.