Prvo spremljanje cen osnovnih živil bo izvedeno v sredini septembra. / Foto: Tina Dokl

Od septembra dalje spremljanje cen živil

Septembra bo zaživela spletna stran, na kateri bo mogoče spremljati cene osnovnih živil pri največjih trgovcih. Gre za enega od ukrepov, s katerimi se želi vlada spoprijeti s prehransko draginjo.

Vlada želi potrošnikom ponuditi informacijo o maloprodajnih cenah primerljivih proizvodov pri posameznih trgovcih.

Ljubljana – Na javno naročilo ministrstva za kmetijstvo za izbiro izvajalca spremljanja in primerjave maloprodajnih cen košarice 15 osnovnih živilskih skupin pri trgovcih so prispele tri ponudbe, pred dnevi pa je bila izbrana ponudba družbe April 8, ki bo posel opravila za dobrih 47 tisoč evrov.

Z ukrepom želi vlada potrošnikom ponuditi informacijo o maloprodajnih cenah primerljivih proizvodov med posameznimi trgovci in tudi informacijo o poreklu in kakovosti posameznega proizvoda ter s tem zagotoviti transparentno primerjavo med izbranimi živilskimi proizvodi ter olajšati izbiro v času draginje.

Izbrani izvajalec bo vzpostavil spletno stran, na kateri bo vsakih 14 dni objavljal aktualne cene izbranih živil, ki jih bo spremljal pri trgovcih Mercator, Spar, Tuš in Engrotuš, Hofer, Lidl in Eurospin. Javno naročilo predvideva tudi, da bo trikrat v času spremljanja potrošniku na voljo tudi primerjava cen na Hrvaškem, v Avstriji in Italiji. V košarico bodo uvrščeni izdelki iz 15 osnovnih živilskih skupin, in sicer pšenična bela moka, beli kruh in testenine, goveji in svinjski zrezki ter piščančji file, mleko, tekoči jogurt, sir in maslo, jajca, jabolka, krompir, sončnično olje in beli sladkor.

Prvo spremljanje cen, ki bo potekalo do konca marca prihodnjega leta, mora biti izvedeno najkasneje 12. septembra, rok za vzpostavitev spletne strani, na kateri bodo potrošniki lahko preverjali cene, pa je 15. september.

Spremljanje cen je eden od vladnih ukrepov, s katerimi se želi spoprijeti s prehransko draginjo. Po zadnjih podatkih Statističnega urada je letna inflacija prejšnji mesec znašala že 11 odstotkov. Največ je k njej prispevala podražitev naftnih derivatov in hrane. Slednja se je po podatkih Statističnega urada podražila za 13,5 odstotka.