Vozila so bila parkirana kar ob cesti, policisti voznike pozivajo k odgovornosti. / Foto: Pu Kranj

Na Vršiču posredovala policija

V podaljšanem prazničnem koncu tedna je bil Vršič ena od turistično najbolj obleganih in prometno obremenjenih točk. Na obeh straneh ceste parkirana vozila so ovirala promet, kaos je reševala policija.

Kranjska Gora – Zaradi prometnega kaosa na Vršiču so morali v nedeljo posredovati policisti, stanje pa se je po intenzivnih večurnih aktivnostih policistov normaliziralo, so sporočili s Policijske uprave Kranj. Težavo so povzročala vozila, parkirana na eni in obeh straneh ceste, pa tudi velika gneča na gorskem prelazu. »Na cesti mora biti vedno dovolj prostora, da promet poteka normalno, in predvsem dovolj prostora za interventna vozila. Tega danes ni bilo.«

»Vozniki so povsem zanemarili dejstvo, da se na določenih mestih proti Vršiču že na prazni cesti težko srečata dva avtomobila, če pa so vozila parkirana ob strani, je situacija nemogoča, in tako je bilo tudi danes. Največ težav je bilo od 22. serpentine na gorenjski strani ceste na Vršič in na prvih štirih ovinkih od vrha prelaza navzdol na trentarsko stran. Pozivamo k večji odgovornosti voznikov,« so še opozorili na Policijski upravi Kranj in dodali, da je parkiranje med drugim prepovedano po 65. členu zakona o pravilih cestnega prometa na ozkem ali nepreglednem delu ceste (v ovinku, pod vrhom klanca ...) in na vozišču ceste zunaj naselja, kar oboje velja tudi za Vršič. Povečan promet so pričakovali tudi včeraj, na praznični ponedeljek.

Cesta čez Vršič je državna, zato smo novinarska vprašanja za reševanje prometne problematike, ki ni »od včeraj«, naslovili tudi na Direkcijo RS za ceste. Na njihov odgovor in odzive drugih pristojnih institucij še čakamo.

Kranjskogorski župan Janez Hrovat pa je včeraj povedal, da se od prvega dne, kar je župan, in tega je osem let, skupaj z bovškim županom zavzemata, žal neuspešno, da se ta »žalost« na Vršiču neha. »Polena dobivamo pod noge z vseh strani (kultura, naravovarstveniki ...), rešitev pa je enostavna – kot povsod po svetu: domačinom prepustnice, tujcem cestnino, ureditev parkirišč, panoramske točke ter obvestilnih tabel že v Bovcu in na začetku Kranjske Gore o stanju na parkiriščih in pretočnosti ceste. Veliko uslugo bomo naredili naravi, če bomo z vršiške ceste obenem izločili emisijsko sporna vozila, preglasna in prevelika vozila (vlačilce, predolge avtobuse in prevelike avtodome ...), in veliko uslugo ljudem, ki se vozijo čez Vršič in bodo zadovoljni, tudi če bodo za vožnjo plačali nekaj evrov, a bodo dobili nepozabno izkušnjo prevoza čez res lep gorski prelaz. Občina Kranjska Gora je v ta namen plačala že veliko projektov, tako za parkirišča kot za ureditev kulturne in naravne dediščine ob poti na Vršič, za kvalitetne zgodbe, tematske poti ...« Kot je omenil župan Hrovat, je eden takih raziskovalni projekt arheologa dr. Uroša Koširja Med vojno in mirom – Arheologija Vršiča kot zaledja prve svetovne vojne in stičišča svobode, ujetništva, kultur, narodov in verstev, cilj projekta pa vzpostavitev turistično-zgodovinske poti, ki bo koristila lokalni skupnosti in obiskovalcem. »Res želim, da bi po tej alpski cesti ljudje doživeli Vršič, ki bi jim ostal v lepem spominu, in si ga ne bi zapomnili po tem, da so več ur čakali v zastojih,« je sklenil župan in obenem spomnil na identično zadevo v dolino Vrata ter znova pozval pristojne institucije, ki bi morale najbolj pomagati k rešitvam.

Za vsaj delno razbremenitev vršiške ceste je v času poletne turistične sezone organiziran javni avtobusni prevoz čez Vršič, ki povezuje Kranjsko Goro in dolino Soče vse do Bovca in Nove Gorice.