Češka koča na Spodnjih Ravneh je postavljena na višini 1542 metrov. / Foto: Jasna Paladin

Denar prispevali češki planinci

Češka koča na Spodnjih Ravneh je bogatejša za novo pomivalnico, ki so jo letošnje poletje uredili ob finančni pomoči čeških planincev.

Za Čehe pogosto velja, da pridejo – četudi so na morju na Hrvaškem – na poti nazaj pogledat svojo kočo nad Jezerskim.

Zgornje Jezersko – Češka koča na Spodnjih Ravneh Čehe in Slovence povezuje že od leta 1900, ko so jo zgradili člani češke podružnice Slovenskega planinskega društva iz Prage. Tudi zadnja leta je sodelovanje zelo tesno. Ne le da so češki planinci tisti, ki med tujci v Češki koči prevladujejo, na pobudo Ladislava Jiraska, ki je letos prejel tudi priznanje župana Andreja Karničarja za prispevek k oživljanju in ohranjanju sodelovanja med češkimi in slovenskimi planinci, so češki planinci zadnji dve leti za izboljšave v Češki koči zbirali tudi prostovoljne prispevke. Zbrali so približno 15 tisoč evrov, jih predali Planinskemu društvu Jezersko, to pa jih je namensko porabilo za razširitev oziroma ureditev pomivalnice.

Dela so sicer stekla mesec dni kasneje, kot je bilo predvideno, a nova pridobitev v koči že lajša delo vsem, ki v njej skrbijo za planince. »Do sedaj smo imeli vse kuhinjske površine v enem prostoru, zdaj pa smo površine razširili še na pomivalnico. Olajšali smo si tudi strežbo, saj skozi eno okno hrano izdamo, skozi drugo pa prejmemo nazaj umazano posodo. Novi so tudi elementi iz nerjavečega jekla in ploščice. Potrebno dovoljenje smo pridobili zato, ker smo dela izvedli v delu koče, ki je bil zgrajen leta 1974; stara koča je namreč zaščitena in vanjo ni dovoljeno posegati,« nam je povedala dolgoletna oskrbnica Češke koče Karmen Klaura, ki pa poudarja, da jim bo nova pridobitev precej olajšala delo, a da gre za visokogorsko postojanko, in ne gostilno, česar žal številni planinci še vedno ne razumejo. »Naša koča nima elektrike, zato tudi nima hladilnika in vsemu temu je prilagojena tudi naša ponudba hrane in pijače. Številni namreč kar zahtevajo sladoled ali štruklje ali kapučino. Treba se je zavedati, da je to planinska koča, ki ima svoje omejitve. Pozna se, da zadnja leta v hribe ne hodijo samo planinci, ampak tudi turisti,« ugotavlja.

Med tednom v koči za strežbo in ostala potrebna dela skrbijo trije, ob koncih tedna pa pet in dela je letošnje poletje še posebej veliko. Planinska sezona je skozi oči oskrbnikov letos namreč zelo dobra. »Julija je bilo na Češki koči okoli 70 odstotkov tujih planincev, tako dnevnih kot tistih, ki pri nas prespijo. Za Čehe pogosto velja, da pridejo – četudi so na morju na Hrvaškem – na poti nazaj pogledat svojo kočo nad Jezerskim. Avgusta pa po tradiciji pričakujemo spet več Slovencev,« sklene Karmen Klaura.