V Centru slepih, slabovidnih in starejših v Škofji Loki imajo zadosti zaposlenih, pred kratkim pa so stanovalcem pripravili tudi poletni piknik. / Foto: Gorazd Kavčič

Alarma glede kadrov še ni

Čeprav so v Centru slepih, slabovidnih in starejših Škofja Loka povsem zasedeni, pa težave glede kadrov še obvladujejo ter hkrati že skrbijo za iskanje novih zaposlenih, ki jih bodo kmalu potrebovali v Hiši generacij v Gorenji vasi.

Škofja Loka – »Naš center je trenutno popolnoma zaseden, saj imamo kapaciteto 220 stanovalcev. Ker trenutno ni več con, ki smo jih morali imeti v času covida-19, smo vse prostore hitro zapolnili. Tako trenutno ne sprejemamo novih stanovalcev, čakalne dobe pa skušamo prilagajati potrebam uporabnikov. Za dementne bolnike je treba čakati leto in pol do dve leti, za druge pa je čakalna doba odvisna od tega, na kateri oddelek sodijo,« pravi direktorica Centra slepih, slabovidnih in starejših (CSS) Škofja Loka Silva Košnjek, ki opozarja, da je ob obiskih treba biti previden. »Žal se spet pojavlja več obolenj in zato svetujem, da obiskovalci, ki prihajajo v naš dom na obiske, pridejo le v primeru, če so res zdravi. Prav tako želimo, da ne prihajajo hkrati v večjem številu. Vsi se namreč trudimo, da se virus ne bi širil. Trenutno imamo le posamezne okužbe tako med stanovalci kot zaposlenimi. Vendar ne v hujši obliki. Želimo si, da bi tako ostalo,« pravi Košnjekova.

V okviru CSS Škofja Loka trenutno nastaja tudi nova enota, tako imenovana Hiša generacij v Gorenji vasi, ki se sofinancira z nepovratnimi sredstvi Republike Slovenije in Evropske unije iz sredstev Evropskega sklada za regionalni razvoj. V pritličju bo dnevni center za šest uporabnikov, v prvem nadstropju bo osem postelj in jedilnica, prav tako bo osem postelj v drugem nadstropju. Vse sobe bodo dvoposteljne.

»Gradnja se končuje in že smo v postopkih za pridobivanje uporabnega dovoljenja. Podpisane so že pogodbe za opremo in preostali material, ki ga bomo potrebovali. Tako naj bi bila Hiša generacij zaključena do novega leta, nato pa v začetku leta, januarja ali februarja, pričakujemo prve sprejeme. Vlog za zdaj še ne sprejemamo, čeprav nekateri že sprašujejo zanje. Računamo, da bi jih pripravili do jeseni, bodo pa podobne kot za sprejem v naš center v Škofji Loki. Naj ob tem dodam, da bo Hiša generacij namenjena kratkotrajnim namestitvam, kar pomeni bivanju do tri mesece. Nato se bodo stanovalci vračali v domače okolje in – če bo treba – spet prišli nazaj. Prav tako bo poskrbljeno za dnevno varstvo, saj bomo imeli dnevni center,« pravi Silva Košnjek, ki je vesela, da je zanimanje prostovoljcev za pomoč v Hiši generacij že sedaj precejšnje.

»Sedaj vidimo, da ob gradnji Hiše generacij narašča tudi zanimanje za življenje v njej. In to nas zelo veseli,« dodaja Košnjekova, ki jo vseeno skrbi, kako bodo prebrodili stisko pri zaposlovanju novih kadrov. »Res je, da se povsod, tudi v našem domu, srečujemo s kadrovskimi težavami, moram pa povedati, da grozljivega alarma v našem centru za zadaj še nimamo. Se pa seveda že sedaj trudimo pridobivati zaposlene za vnaprej, saj je zlasti pomanjkanje pri zdravstveno-negovalnem kadru, pa tudi strežnice in kuharice je težko dobiti. Ves čas imamo objavljene razpise in tudi ob tej priložnosti srčno vabim vse, ki jih zanima delo s starejšimi, da se nam pridružijo,« še dodaja direktorica Silva Košnjek.