Na območju občine Bled je bilo izvedenih 107 poročnih obredov za sklenitev zakonske zveze. / Foto: arhiva ZKB, Boris Pretnar

Na Bledu že več kot sto porok

Po podatkih Upravne enote Radovljica je bilo na območju občine Bled do konca julija izvedenih 142 poročnih obredov za sklenitev zakonske zveze.

Na Bledu je bilo letos sklenjenih 42 zakonskih zvez, kjer je bil vsaj eden od bodočih zakoncev tuji državljan.

Bled – Največ zakonskih zvez na območju Bleda je bilo letos sklenjenih v poročni dvorani na Bledu, sledijo si lokacije Blejski grad, Vila Bled, Grand Hotel Toplice, Bled Rose Hotel in Piknik Ribno. Na Upravni enoti Radovljica, kjer sicer nimajo primerjalnega podatka le za območje Bleda, so pojasnili, da so v letu 2021 do konca julija skupno izvedli osemdeset poročnih obredov za sklenitev zakonske zveze, letos je bilo v istem obdobju skupno sklenjenih že 209 zakonskih zvez.

Po besedah Lee Ferjan, ki je s 1. avgustom prevzela mesto direktorice Zavoda za kulturo Bled, je letošnja poročna sezona pestra, z njo pa so zelo zadovoljni. »Polovico najavljenih poročnih obredov smo že izpeljali. V številki to pomeni sedemnajst novih zakonskih zvez, ki so bile do konca julija sklenjene na eni najlepših lokacij v svetovnem merilu, na Blejskem gradu,« je pojasnila.

Poročni obredi slovenskih in mešanih parov na Blejskem gradu so prej izjema kot pravilo. »Prav zato smo še bolj veseli vsakega slovenskega para, ki sprejme odločitev, da bo Blejski grad lokacija enega njunih najpomembnejših življenjskih dogodkov,« je dodala Ferjanova. Najpopularnejša poročna dneva sta petek in sobota, redkeje se poroke odvijajo v ostalih dnevih. »Ostali dnevi v tednu so rezervirani predvsem za tujce,« je dodala. Pari še vedno želijo deliti dogodek z družinskimi člani in prijatelji, zato se število vabljenih oseb ni zmanjšalo. »Nekateri pari dogodka ne želijo deliti z nikomer in se poročijo brez prič in svatov. Enako se je dogajalo tudi v preteklosti,« je dejala.

Kot je še povedala Ferjanova, so v izvedbo poroke vključeni različni izvajalci, namestitveni objekti in lokalni ponudniki storitev, da je celoten dogodek slovesen. »Naloga organizatorjev in izvajalcev je pomembna v smislu zagotavljanja optimalnih pogojev za svečan obred, obenem skrbijo za nemoten potek slovesnosti po načrtovanih željah neveste in včasih tudi ženina,« je še povedala.