Teja, Meta, Urban in Lan v Naši trgovin'ci / Foto: Maja Bertoncelj

Verjamem vate (3)

Naša trgovin'ca je bila za Domžale nekaj novega. Je delovno okolje tudi za osebe z motnjami v duševnem razvoju. Vesna Goršek in Alenka Žnidarič sta ob odprtju pred dobrimi sedmimi leti pričakovali različne odzive.

»Kmalu po odprtju je do naju prišel gospod in vprašal, kaj se greva, da je trgovina takoj treba zapreti. Ljudje so večinoma od daleč opazovali, nekateri so se vendarle opogumili in prišli bliže. Doživljali sva marsikaj,« se spominja Vesna Goršek. Danes je drugače. »Lahko rečem, da smo zelo lepo sprejeti. Smo v samem centru Domžal, osebe z motnjami v duševnem razvoju so dnevno prisotne, se srečujejo z ljudmi, ki jih tako lahko spoznajo skozi osebno izkušnjo. Ta je zelo pomembna. Domžale so postale zelo odprte, ljudje osebe poznajo, vedo, kaj od njih pričakovati in kako jim lahko pomagajo. Sprejemanje z obeh strani je bistveno,« je zadovoljna Gorškova. V društvo je vključenih sedem oseb s posebnimi potrebami, ki imajo po Zakonu o socialnem vključevanju invalidov status invalida in so občani Domžal. Njihovo delovno okolje nista le Naša trgovin'ca in Lup jeans. V sklopu socialnega podjetja organizirajo tudi druga lokalna delovna okolja. Iščejo jih s povezovanjem z zavodi in podjetji. »Delajo v kavarni Vejica v Domu upokojencev Domžale, urejajo knjigobežnice, v knjižnici Domžale brišejo prah, eden dela v podjetju Galma. Na delo hodi enkrat tedensko in ima mentorja. Na delovno okolje vpliva zelo dobro. Izkušnja je pozitivna,« pojasni Gorškova in doda pomen povezovanja z drugimi podjetji, ki ga bodo še nadgrajevali. Raziskave dokazujejo statistično pomembno višjo kakovost življenja tistih posameznikov z motnjami v duševnem razvoju, ki delajo ali so zaposleni, od tistih, ki te možnosti nimajo. Zaradi poudarjanja pomena intelektualnega kapitala na sodobnem trgu dela so v okviru zaposlovanja v najbolj prikrajšanem položaju.

V Društvu Verjamem vate osebe s posebnimi potrebami delovne potenciale razvijajo v prilagojenem okolju. V ta namen deluje dnevni center za ljudi s telesno in duševno motnjo v razvoju, ki uporabnikom omogoča bivanje čez dan v čim samostojnejši obliki. Delovno-učni center je v bližini trgovine ponovne uporabe, kjer poteka večina njihovih delovnih aktivnosti. Program dnevnega centra v osemdesetih odstotkih sofinancira Občina Domžale. Delovati je začel septembra 2017.

(Se nadaljuje)