Dragoljub Rakinić - Bobi je eden tistih slikarjev, ki verjame tudi v slikarsko zgodbo. / Foto: Igor Kavčič

Mimoidoči, ki ne grejo mimo

V Atriju ZRC SAZU v Ljubljani je na ogled nekoliko nenavadna likovna razstava. Nenavaden je tudi avtor razstavljenih del, slikar iz Radovljice Dragoljub Rakinić - Bobi, ki mimoidočim ponudi Blejski otok z dodatkom.

Ljubljana – Da je Dragoljub Rakinić - Bobi slikar, za katerega bi lahko dejali, da se je samoiniciativno odločil izbrati način likovnega delovanja, s katerim se komajda dotika običajnih poti predstavljanja javnosti na razstavah, o avtorju del v Atriju ZRC SAZU v Ljubljani zapiše umetnostni zgodovinar in likovni kritik ddr. Damir Globočnik. Slikar zapis potrdi z besedami: »To je moja prva samostojna razstava. V preteklosti sem svoja dela že predstavil na skupinskih razstavah še v nekdanji Jugoslaviji, udeležil sem se nekaj slikarskih ekstemporov, prejel tudi kakšno nagrado, tokrat pa svoja dela prvič predstavljam na samostojni razstavi s konceptom.«

Dva slikarjeva ateljeja

Razstava z naslovom Mimoidoči je dvodelna. Rakinić na njej predstavlja dvanajst miniaturnih akvarelov in osem potiskanih platen. Dela so nastajala tako v domačem ateljeju kot »v živo« v odprtem ustvarjalnem okolju ob sprehajalni poti ob Blejskem jezeru pod Vilo Bled. Dragoljub doma naslika klasične blejske motive otoka s cerkvico in jih prodaja mimoidočim sprehajalcem. Akvareli so si med seboj različni, enkrat v temnejših tonih, drugič popartistično živahnih barv, enkrat v le nekaj stiliziranih potezah, včasih v geometrijsko natančnih oblikah. Vsaka miniatura pa je dopolnjena z avtorjevim krokijem. Umetnik namreč na zadnjo stran v nekaj minutah nariše kupce. »V tehniki laviranega tuša narišem posameznike, pare, družine, skupine mladih … To je njihov trenutek, saj so nekaj minut v središču moje pozornosti. Moj namen je ustvariti povezavo, da lahko doživijo delo slikarja in na neki način pozirajo, ne da bi to načrtovali,« pove slikar. »Eni so presenečeni, z drugimi se lahko pohecam, pogovorim, večini pa se zdi moj način nekaj posebnega in prepričan sem, da jim dogodek ostane v lepem spominu.«

Bled z obiskovalci

Na razstavi nam slikar tako predstavlja še izbor figuralnih motivov z zadnjih strani akvarelov. »Krokije običajno fotografiram, tiste, ki so se mi zdeli boljši, pa sem v povečavi dal tudi natisniti na slikarsko platno in jih kot del razstave postavil na ogled,« pove Dragoljub Rakinić, ki ga v času od pomladi in tja v jesen vsaj polovico dneva lahko srečamo na stalnem mestu pod Vilo Bled.

Kot je k razstavi zapisal Globočnik, prav povečave pričajo o slikarjevi sposobnosti, da z nekaj bistvenimi potezami zajame posameznikovo fiziognomijo. »Postopek do neke mere spominja na risanje portretnih karikatur, s katerimi krokije Dragoljuba Rakinića povezuje tudi duhovit, optimističen pogled na skupine blejskih sprehajalcev.« Tako na slikah opazujemo gručo otrok, kolesarsko družino, zvedava prijatelja, moškega z ribo v naročju … Na sliki je vedno prisoten tudi on, slikar, a zgolj ob robu kadra, stiliziran v nekaj potezah.

Kot je povedal Dragoljub Rakinić, v domačem ateljeju ustvarja v različnih tehnikah – tako olja, linolej in lesorez uporablja za malo grafiko, blizu mu je risba, v zadnjem času pa so v središču njegove pozornosti tudi tihožitja. Zadovoljen s tokratno postavitvijo v Ljubljani, razstava bo na ogled še do 9. avgusta, slikar poudarja, da gre tokrat za njegovo likovno zgodbo, povezano z Bledom. »Imam vero in sem trden v tem, da me slikanje izpolnjuje. Včasih je težko, a vendarle lepo. Ko se zvečer vrnem z Bleda domov, vem, da sem nekaj ljudi osrečil. Takrat sem srečen tudi sam.«