Sotočje Save Bohinjke in Save Dolinke na Lancovem

Nad sotočjem spet gošča in smrad

Na Lancovem opozarjajo, da se po nekaj letih na jezu nad sotočjem Save Bohinjke in Save Dolinke spet nabira smrdeča plast nesnage.

Lancovo – »Ponovitev izpred nekaj let ...« je ob fotografiji, posneti tik nad sotočjem Save Bohinjke in Save Dolinke, v nedavni objavi na družbenih omrežjih žalostno zapisal Gregor Remec, predsednik Krajevne skupnosti Lancovo. Na območju pred Cajhnovim jezom se je namreč na površju Save Bohinjke tako kot pred štirimi leti tudi letos nabrala debela, trda plast smrdečega materiala. »V času epidemije teh težav kljub nizkim vodostajem ni bilo, zdaj pa je še huje, kot je bilo takrat,« opozarja.

O stanju so obvestili občinsko redarstvo in inšpektorat, ki se je odzval s prijavo na okoljsko inšpekcijo. Na okoljskem inšpektoratu ugotavljajo le, da informacija, ki so jo prejeli o onesnaženju Save Bohinjke na Lancovem, nakazuje na to, da težava verjetno nastaja zaradi trenutnega nizkega pretoka vode, povišanih temperatur vode ter verjetno povečane obremenitve z organskimi snovmi.

»Iz prijave in slikovne priloge je razvidno, da se plavje in površinska pena nahajata pred rešetko na začetku dotočnega kanala v malo hidroelektrarno, zato je bil opravljen vpogled v Delno vodno dovoljenje, ki ga ima za proizvodnjo električne energije BVI, d. o. o. V njem imetniku vodne pravice ni naložena obveza odstranjevanja plavja, temveč le zagotovitev ukrepov za preprečevanja škodljivega odlaganja gramoza, suspenzij in drugih plavin. Plavine so mineralni delci, za kar pa v obravnavanem primeru ne gre. Glede na te ugotovitve inšpektor tega ne more obravnavati in sankcionirati kot kršitev obveznosti iz vodnega dovoljenja oziroma določil Zakona o vodah,« so pojasnili.

Čistilna naprava brezhibna

Med domačini tudi letos tako kot pred štirimi leti velja predvsem prepričanje, da je glavni krivec za nastalo situacijo obremenjenost zgornjega toka reke s turizmom in vse, kar ta prinaša s seboj.

A na Bledu tudi tokrat zagotavljajo, da njihova čistilna naprava deluje brezhibno. »Čistilno napravo redno pregledujemo, imamo 24-urni nadzor, v tem času pa opravljamo poostrene analize na dnevni ravni,« so pojasnili v podjetju WTE, ki skrbi za blejsko čistilno napravo.

So pa na kranjski enoti Zavoda RS za varstvo narave že pred leti opozorili, da se poleti ob nizkih vodostajih pokažejo pomanjkljivosti upravljanja vod, ki so obremenjene z odplakami, odvzemom vode, manjšo samočistilno sposobnostjo zaradi utrjevanj in regulacij ter splošno manjšimi pretoki zaradi klimatskih sprememb.