Sprejem tekmovalcev z gasilske olimpijade v Mavčičah. / Foto: Primož Pičulin

Malce smole, a vseeno zadovoljni

Na letošnji gasilski olimpijadi, ki je med 17. in 24. julijem potekala v Celju, so sodelovale tudi tri gorenjske ekipe. Članice B iz Prostovoljnega gasilskega društva (PGD) Žiri so v svoji kategoriji osvojile četrto mesto, mladinci PGD Mavčiče so bili šesti, mladinke PGD Zbilje pa trinajste.

»Ne moremo pa pričakovati, da bodo gasilci pri teh letih, otroci na olimpijadi so bili namreč stari med 12 in 16 let, sodelovali pri tako obsežnem požaru, kot je bil požar na Krasu.«

Mavčiče – Kljub temu da se gorenjske ekipe z gasilske olimpijade Celje 2022, na kateri je tekmovalo več kot 2600 udeležencev iz dvajsetih držav, niso vrnile z odličji prvih treh mest, so v domačih krajih zanje pripravili bučne sprejeme. Ob vrnitvi domov je žirovske gasilke, ki so bile na gasilski olimpijadi prvič, čakala vrsta presenečenj. Do domačega gasilskega doma so se članice s trenerjem odpeljale v tovornjaku domačega društva, ki so mu gasilski tovariši zaželeli dobrodošlico z vodnim slavolokom na mostu čez Soro, ki pelje v Stare Žiri. Olimpijsko ekipo je nato čakal še sprejem pred domačim gasilskim domom, na katerem so jim čestitali tudi predsednik Gasilske zveze Škofja Loka Anton Beovič, poveljnik gasilskega poveljstva Občine Žiri Sebastijan Pagon in podžupan Jože Stanonik. Kot je v imenu vseh članic ekipe povedala predsednica in ena od članic olimpijske ekipe Lili Mlinar, so bile sprejema domačih navijačev gasilke izredno vesele. »Naredile smo vse, kar smo mogle, za tretje mesto je zmanjkalo le 26 stotink. Imele smo malce smole, prisotna je bila trema, poleg tega je bila konkurenca zelo močna, a smo vseeno izredno zadovoljne z rezultatom,« je povedala Mlinarjeva. Veselja ni skrival niti mentor Dušan Pečelin, ki je dejal, da bodo o nastopu na olimpijadi čez dve leti razmišljali na sestanku malce kasneje, saj jih zdaj čaka zaslužen dopust.

Nepozabna izkušnja

Ekipa mladincev PGD Mavčiče, ki je bil na olimpijadi prav tako prvič, je bila ena redkih mešanih ekip, saj so bile del ekipe tudi tri mladinke. »Obe olimpijski vaji smo izvedli z osebnimi rekordi, kar je za nas velik dosežek. Ob tem smo imeli veliko podporo svojih navijačev, ki so nas prišli podpret v Celje,« je povedal mentor Miha Stenovec, poleg njega so bili mentorji še Aleš Bogataj, Tomaž Šifrar in Luka Toni. »Navdušeni smo bili že nad samim dogodkom, izkušnja je bila nepozabna, ničesar nismo pričakovali, zato smo tudi s končnim rezultatom zelo zadovoljni. Naša ekipa je osvojila tudi drugo mesto na zabavni lager olimpijadi, kjer so se otroci pomerili v 25 nalogah,« je dejal Stenovec, ob tem pa še dodal, da so gasilska športna tekmovanja v prvi vrsti namenjena druženju mladih gasilcev. »Na tovrstne načine v svoje vrste pridobimo mlade gasilce, ki jih kasneje izobrazimo v operativne gasilce. Na treningih in tekmovanjih dobijo določene izkušnje, disciplino, hitrosti, spoznavajo orodje, delovanje društva in gasilstva nasploh. Ne moremo pa pričakovati, da bodo gasilci pri teh letih, otroci na olimpijadi so bili namreč stari med 12 in 16 let, sodelovali pri tako obsežnem požaru, kot je bil požar na Krasu, zato se mi zdijo očitki, ki smo jih lahko zasledili v nekaterih medijih, da smo bili gasilci namesto na Krasu prisotni na olimpijadi, popolnoma neupravičeni. Kljub olimpijadi je bilo namreč dovolj operativnih gasilcev na terenu,« je še poudaril.

Ekipa dihala kot eno

Mladinke PGD Zbilje so se na gasilsko olimpijado vestno pripravljale zadnji dve leti, trenirale so praktično vsak dan. »Glede na to, da smo bili pred tremi leti olimpijski prvaki, smo vedeli, v kaj se spuščamo. Pripravljeni smo bili, da ponovno stopimo na stopničke,« je povedal mentor ekipe Matic Herceg, poleg njega je bila mentorica še Ana Rokavec. Žal so imele Zbiljke na tekmovanju malce nesreče z opremo. »Boli nas, ker krivda za končni rezultat ni toliko na naši strani kot na strani opreme, a nič zato, ekipa namreč ve, da sodi višje. Ne nazadnje pa rezultat ni tisto, česar se bomo spominjali, temveč so trenutki, ki smo jih doživeli na tako velikem dogodku, tisti, ki bodo za vselej ostali v spominu,« je poudaril Herceg. »Ekipa je res dihala kot eno, bili smo izredno povezani, imeli smo se odlično. Na koncu je žal res ostal nekoliko grenak priokus, a smo vseeno ponosni na to, kar smo naredili, saj smo dali res vse od sebe,« je povedal Herceg in še dodal, da si bodo po napornih pripravah in tekmovanju privoščili zaslužen počitek.