Črno-beli kos je nosil hrano v gnezdo, od koder je kasneje odletel en sam mladič, povsem normalno črno obarvan. / Foto: Boris Kozinc

Kos, ki ni bil črn

Ornitolog Boris Kozinc iz Hraš je v začetku meseca v bližini športnega parka v Radovljici opazil zanimivo ptico: kosa, ki pa ni bil običajne črne barve, temveč črno-bel.

Radovljica – Šlo je za delnega albina, ki ga je Kozinc, ki ima z opazovanjem ptic dolgoletne in bogate izkušnje, videl šele drugič v svojem življenju, je povedal.

Pojasnil je, da je za pomanjkanje pigmenta, ki daje barvo perju, koži, lasem ..., vzrok redka genska bolezen. »Da se ta motnja dejansko uresniči, mora osebek podedovati dve kopiji okvarjenega gena – po enega od vsakega starša. Pri ljudeh se to zgodi le enkrat na dvajset tisoč rojstev, pri živalih pa je to še velikokrat redkeje. Osebki s to boleznijo v naravnem okolju imajo namreč malo možnosti, da spolno dozorijo. Brez naravne varovalne barve jih plenilci veliko hitreje opazijo in uplenijo. Tudi njihov vid je slabši in zelo vpliva na možnost boja za obstanek in s tem dolgega življenja,« je pojasnil.

Kot pravi, je sicer perje albino ptic običajno povsem belo in se največ pojavlja pri kosih, vranah in golobih. »Pri kosu v Radovljici je bilo zanimivo, da je odrasel osebek nosil hrano v gnezdo, ki je bilo v košati smreki. Samica ga je izbrala za partnerja kljub nenavadni obarvanosti. Te se pri izbiri najbolj zanesejo prav na obarvanost, ki je odraz kondicije samca. Zanimalo me je, kakšni bodo mladiči. Glede na opisano genetiko je bilo izjemno malo možnosti, da bi tudi mladiči imeli pomanjkanje melanina, ki normalno obarva perje. Po 14 dneh opazovanja in fotografiranja sem opazil enega samega speljanega mladiča – povsem normalno obarvanega.«