Predsednik Borut Pahor se je usmrčenim talcem poklonil s položitvijo venca. / Foto: Tina Dokl

Načini, da se izognemo sovraštvu

V soboto so na bistriškem klancu pri Naklem s spominsko slovesnostjo zaznamovali osemdeseto obletnico tragedije, ko so nemški okupatorji iz maščevanja usmrtili 59 talcev. Slavnostni govornik je bil predsednik Republike Slovenije Borut Pahor.

Bistrica pri Naklem – Grozovita dejanja so se v Bistrici pri Naklem zgodila julija leta 1942, ko so partizani napadli nemški avtomobil in v njem ubili dva nemška častnika. Še isti večer so Nemci požgali tri hiše v Bistrici, Rantovo, Jurčkovo in Petrovo, ter na domačijah postrelili devet moških iz teh hiš. Čez dva dneva so na bistriški klanec iz zaporov v Begunjah pripeljali še petdeset mož iz okoliških krajev in jih postrelili kot talce.

Slavnostni govornik na slovesnosti je bil predsednik Republike Slovenije Borut Pahor. »Odkar divja vojna v Ukrajini, spominske slovesnosti, kot je današnja, vsepovsod po naši domovini in zamejstvu doživljam drugače. Na novo se mi zastavlja vprašanje neizogibnosti vojne, vojne in miru,« je dejal Pahor in ob tem poudaril pomen ohranjanja in krepitve kulture spominjanja na grozote vojne in na vse plemenite izraze človečnosti, solidarnosti in vere v boljši svet. »Našim otrokom in vnukom moramo dati vedeti, da obstajajo načini, da se izognemo sovraštvu, ki naposled vodi v vojno,« je dodal. Spomnil je tudi na izkušnjo slovenskega naroda, ki je ob razglasitvi samostojnosti obranil svojo novonastalo državo, in dodal, da samo pravičen mir pomeni možnost za trajni mir. Izrazil je še upanje, da bo velika evropska ideja, ki temelji na spravi, spoštovanju, strpnosti in zgodovinski resnici, prevladala in bo zavarovala mir.