Kako najbolje poskrbeti za varnost telefona

Na Nacionalnem odzivnem centru za kibernetsko varnost SI-CERT so pripravili nekaj nasvetov o tem, kako naj uporabniki telefonov poskrbijo za zaščito svojih telefonov, kar je še posebej pomembno v času dopustov.

Že pred odhodom na dopust naj si zapišejo t. i. backup kode za dostopanje do svojih računov, te običajno najdejo med nastavitvami za varnost pod razdelkom »dvofaktorska avtentikacija«. Zapišejo naj si tudi kontakt banke ali izdajatelja plačilne kartice, da v primeru kraje ali izgube telefona onemogočijo aplikacijo in prekličejo plačilne kartice. Pomembno je tudi, da si zapišejo IMEI-številko – mednarodno identiteto mobilnega terminala, ki jo najdejo na embalaži, garancijskem listu in med informacijami o telefonu; prav tako pa se jim bo izpisala, če pokličejo *#06#. Datoteke in podatke, ki jih ne bi radi izgubili, naj kopirajo na zunanji disk ali v oblak.

Ob izgubi ali kraji telefona jim bo pri iskanju njegove lokacije v veliko pomoč storitev »find my device«. Pri povezovanju v internet naj raje kot brezplačno omrežje Wi-Fi uporabljajo mobilni prenos podatkov, vendar naj prej preverijo, kakšno količino prenosa podatkov omogoča njihov mobilni paket znotraj Evropske unije oziroma kakšni so stroški gostovanja. Pri potovanju izven držav Evropske unije naj izključijo mobilni prenos podatkov. Če se v internet povezujejo preko Wi-Fi, naj izberejo znano omrežje (hotel, kamp, muzej, restavracija itd.), ki je običajno zaščiteno z geslom.

Najboljša zaščita pred vdorom v telefon je zaklepanje zaslona. Načeloma sta najbolj varna načina zaklepanja geslo in PIN, a le, če za zaklep uporabljajo kompleksno, daljše geslo oziroma PIN. Dobro zaščito nudijo tudi biometrični podatki – prstni odtis ali prepoznavanje obraza.