Notranjost vatikanske bazilike sv. Petra / Foto: Maša Likosar

Najlepše umetniške mojstrovine

Znotraj Rima leži najmanjša neodvisna država na svetu Vatikanska mestna država, ki je uradno prebivališče papeža in ozemlje Svetega sedeža. Tu stoji ena najpomembnejših rimskokatoliških cerkva na svetu, bazilika svetega Petra. Cerkev na tem mestu stoji že od časa rimskega cesarja Konstantina Velikega, stara bazilika sv. Petra izvira iz 4. stoletja našega štetja, gradnja sedanje pa se je začela leta 1506 in bila sklenjena leta 1626. Po katoliški tradiciji je v baziliki pokopališče svetega Petra, glavnega med Jezusovimi apostoli in tudi prvega rimskega škofa, čigar grob naj bi bil neposredno pod visokim oltarjem bazilike.

V Vatikanu si je moč ogledati Vatikanske muzeje, kjer je razstavljena zbirka umetnin, med njimi tudi nekateri najbolj znani kipi iz rimskega obdobja, zbirka sodobne cerkvene umetnosti in najpomembnejše mojstrovine renesančne umetnosti. Zgodovina muzejev sega v leto 1506, ko so v vinogradu pri baziliki Marije Snežne (Santa Maria Maggiore) v Rimu odkrili marmorni kip Laokoontova skupina. Zelo priporočljivo je, da si vstopnice za ogled muzeja priskrbite pred samim obiskom, saj si s tem zagotovite prednostni vstop in se tako izognete dolgi čakalni vrsti. Pred muzejem vstopnice prodajajo tudi neuradni prodajalci, ki ceno podvojijo ali potrojijo, zato se na njihova povabila ne odzivajte.

V okvir muzeja spada tudi Sikstinska kapela, kjer danes poteka papeški konklave, proces, s katerim izberejo novega papeža. Sikstinska kapela je znana zlasti po freskah na stropu, ki prikazujejo Mojzesovo življenje in življenje Jezusa Kristusa. Največ pozornosti pritegne freska Poslednja sodba, ki jo je naslikal renesančni umetnik Michelangelo. Njegova umetnina je priznana kot najmogočnejše delo posameznika v zgodovini zahodne umetnosti.