Gorenjski oktet je navdušil občinstvo v Švici, to pa s svojim odzivom tudi Gorenjski oktet. / Foto: Luka Dakskobler

Gorenjski oktet očaral Švico

Gorenjski oktet se je zadnji junijski konec tedna udeležil šestega mednarodnega srečanja moških zborov Vallée de Joux v Švici.

Kranj – Ena najkvalitetnejših gorenjskih malih vokalnih zasedb Gorenjski oktet je letošnjo pomlad začela delavno. Pripravljali so koncertni cikel z naslovom Življenja krog, v katerega so vključili nabor pesmi, tako ljudskih kot umetnih, ki tematsko zaokrožajo naše zemeljsko bivanje od rojstva do smrti. V juniju je oktet program že zapel na treh pripravljalnih koncertih, saj so se pevci, ki delujejo pod umetniškim vodstvom Eve Jelenc Drozg, zadnji konec tedna odpravili na gostovanje v Švico, kjer so nastopili na šestem mednarodnem srečanju moških zborov (Rencontres internationales de Choeurs d'hommes de la Vallée de Joux). Slovensko pesem so predstavili v odlični družbi zborov oziroma sestavov In Sacris iz Bolgarije, italijanskega Coro della SAT, baskovskega zbora Biotz Alai Abesbatza, švicarskega La Schola de Sion in zbora gostitelja Chorale du Brassus.

Oktet, ki ga sestavljajo Martin Kovačič, Jože Tišler (prvi tenor), Marko Sušnik, Aleš Leben (drugi tenor), Tomaž Debeljak, Andres Jose Arnšek (bariton) in Job Tišler ter Boštjan Jordan (bas), se je na prvem koncertu skupaj z drugimi sestavi predstavil v krajšem 15-minutnem programu, na dveh samostojnih koncertih pa so izvedli zaokrožen program Življenja krog. »K čustvenemu odzivu poslušalcev so zagotovo pripomogli odlični prevodi vseh skladb, s katerimi sta jih napovedovalca popeljala skozi program,« se spominja basist Boštjan Jordan in ob tem dodaja: »Posebej nas veseli, da je občinstvo s posebno naklonjenostjo sprejelo skladbe mlajše generacije slovenskih skladateljev.« Zapeli so nam dobro znano Naša četica koraka Janeza Bitenca v priredbi Barbare Grahor Vovk, pevci pa so še posebej ponosni na skladbi, napisani prav za oktet. Tu sta zagotovo še občutena priredba ljudske Oblaki so rdeči Andreja Makorja in uglasbitev pesmi Ferija Lainščka Breza izpod peresa Tineta Beca. »Težko bi se kateri od pevcev, pa imamo vsi za seboj dolgo pevsko 'kilometrino', spomnil toplejšega sprejema, polnejših dvoran in temperamentnejše publike na štirih koncertih, kot smo jih doživeli tokrat v Švici,« še dodaja Jordan.

Da je bilo gostovanje z Gorenjskim oktetom v Švici ob tem, da že vso svojo odraslo dobo z zbori muzicira doma in po svetu, se udeležuje tekmovanj in turnej, zanjo eden izmed najlepših dogodkov, ki jih je doživela, dodaja tudi Eva Jelenc Drozg. »Najbolj me je presenetil odnos občinstva. V prvi vrsti množice, ki so poslušale dogodke, saj je bilo na posameznih koncertih tudi po petsto ljudi. Seveda se me je dotaknilo tudi navdušenje, ki so ga navzoči pokazali nad povsem slovenskim programom. Stoječe ovacije na koncu enournega koncerta nikogar izmed nas niso pustile ravnodušnega. Verjetno ni treba posebej omenjati, da tak odziv da nov zanos za nadaljnje delo, pa tudi zadoščenje za vložen trud.«

Oktet je povabilo na festival prejel že v letu 2019, a je bil ta zaradi epidemije izveden šele zdaj. Sogovornica poudarja, da je bilo to za pevce pozitivno, saj so imeli več časa za pripravo. »Pevci so v tem obdobju lahko precej napredovali kot posamezniki in kot skupina, navadili so se na moj način dela, program je postal bolj domač in nekatere pesmi so medtem dozorele.«

Vrhunec festivala je bil, ko je okrog sto moških grl združilo moči v zbor, ki je z orkestrom Simfonietta de Lousanev pod taktirko umetniške vodje festivala Stanislave Nankove izvedel nekatere popularne skladbe opernih zborov. Zazveneli so zbori iz Mozartove Čarobne piščali, Bellinijeve Norme, Verdijevega Rigoletta in Gounodovega Fausta.

»Gostovanje v Švici je bilo tudi prijetno z družabnega vidika, saj so bili dnevi polni druženja, smeha, petja, pogovorov, stkali smo nove prijateljske vezi in samo želim si, da bi v prihodnje gradili na izkušnjah tega gostovanja,« je še dodala ženska moč okteta. Oktet bo jeseni še nekajkrat predstavil program iz Švice, oktobra bodo nastopili kot del projekta, ki bo potekal v okviru Glasbenega abonmaja v Kropi, dobili pa so tudi že nekaj povabil za bogatitev kulturnega programa na prireditvah po Gorenjski. Kar se tiče programa, trenutno intenzivno iščem manj znane skladbe slovenske pevske zakladnice, saj je eden izmed naših ciljev tudi najti in kar se da dobro naštudirati skladbe, ki so tako ali drugače povezane z Gorenjsko, planinami ...«