Zoisova pot je priljubljena med sprehajalci, zdaj pa jo bodo nadgradili v sprehajalno čebelarsko pot. / Foto: Tina Dokl

Na Zoisovi o čebelah

V Predosljah bodo obstoječo sprehajalno Zoisovo pot nadgradili v čebelarsko pot, na kateri bodo sprehajalci pobližje spoznali pomen čebel in čebelarjenje.

Predoslje – Kranjski mestni svetniki so na zadnji seji v načrt razvojnih programov na novo uvrstili projekt ureditve Zoisove čebelarske poti v Predosljah, s prerazporeditvijo sredstev v višini dobrih štirideset tisoč evrov pa tudi omogočili njegovo izvedbo še letos.

Gre za nadaljevanje projekta sprehajalne Zoisove poti, ki so jo v Predosljah odprli junija 2015. Njena ureditev, vključno s postavitvijo informativnih tabel, je tedaj stala 26 tisoč evrov, polovico upravičenih stroškov pa je prispeval Evropski kmetijski sklad za razvoj podeželja, pristop Leader. Tudi za letošnjo ureditev tematske poti pričakujejo 80-odstotno sofinanciranje upravičenih stroškov s strani Evropskega sklada za regionalni razvoj ter ministrstva za gospodarstvo, regionalni razvoj in tehnologijo, tako da bo končni prispevek občine znašal slabih 14 tisoč evrov.

Zoisova pot Brdo–Predoslje je priljubljena med sprehajalci, zdaj pa jo bodo nadgradili v sprehajalno čebelarsko pot z zasaditvijo drevoreda lip na vseh sprehajalno-povezovalnih poteh iz smeri Kokrice do Predoselj proti centru Kranja. Naložba zajema ureditev tematske poti, vzpostavitev urbane opreme, demontažo obstoječe brunarice in izgradnjo mobilne enote s čebelnjakom z izpostavitvijo lokalnih izdelkov, postavitev označevalnih tabel ter hortikulturno ureditev. Pot je dolga skoraj osem kilometrov in poteka po prijetni kolesarski in peš poti. Obiskovalci bodo na njej odkrivali čebelarjenje in njegovo zgodovino, življenje čebel in njihov pomen za zdravje človeka in ohranjanje biotske pestrosti, opazovali naravni habitat več živalskih in rastlinskih vrst ter opazovali čebelarja pri delu.

Na Zoisovo čebelarsko pot je predviden vstop s štirih informativnih točk: pri Hotelu Elegans Brdo, cerkvi svetega Siksta v Predosljah, kužnem znamenju ob zahodnem delu vasi ali pri prodajalni lokalnih izdelkov. Načrtujejo tudi vodenje skupin po poti s poudarkom na interpretaciji za najmlajše.