Uma, Filip in Jan so v igralnici pediatričnega oddelka jeseniške bolnišnice pod vodstvom Jasmine Lika kar takoj preizkusili nove igrače. / Foto: Tina Dokl

Nove igrače za male bolnike

Priseljenke, ki so se udeležile kreativnih študijskih krožkov na Ljudski univerzi Jesenice, so jeseniški bolnišnici podarile didaktične igrače za otroke in posebne rokavčke za bolnike z demenco.

Jesenice – Predstavnice Ljudske univerze Jesenice so prejšnji teden pediatričnemu oddelku Splošne bolnišnice Jesenice predale didaktične igrače, ki so jih izdelale udeleženke študijskega krožka.

Kreativni študijski krožek Ekološka igra z dobrim namenom so na Ljudski univerzi Jesenice organizirali spomladi, vanj pa so se vključile ženske, priseljene ne Jesenice, in tam iz odpadnih materialov izdelovale didaktične škatle – igrače, ki otrokom poleg zabavne igre nudijo tudi obilico učenja.

Škatle vsebujejo raznolike elemente, s katerimi se otrok lahko igra na različne načine in tako uri svoje spretnosti na vseh področjih razvoja, so pojasnile in povedale, da so mislile tudi na ljudi z demenco. Zanje so iz materialov, ki bi jih sicer zavrgli, izdelale rokavčke, ki pri osebah z demenco zmanjšujejo stres, stimulirajo, izboljšajo zaznavanje in jih sproščajo.

Študijski krožki na Ljudski univerzi Jesenice delujejo že več kot dvajset let. »So izobraževalna oblika, kjer se družijo ljudje s podobnimi interesi. Kreativni krožek Ekološka igra z dobrim namenom je imel tri ključne točke: povabiti priseljenke in jim ponuditi vključenost v naše lokalno okolje, se ekološko usmeriti in pri delu uporabljati stvari, ki bi jih sicer zavrgli, in seveda spodbujati učenje in izobraževanje,« je povedala strokovna delavka LUJ Polona Knific

Jasmina Lika, kreativna mentorica, pa je poudarila, da so bile v procesu ustvarjanja z udeleženkami popolnoma enakovredne pri uresničevanju zastavljenega cilja: ustvariti igračo, s pomočjo katere se bodo otroci skozi igro lahko tudi učili. Pri ustvarjanju so sodelovale so priseljenke s Kosova, iz Bosne, Srbije in Ukrajine. »Jezika drugih sicer nismo razumele, a jezik ni samo govor – in to smo dokazale, ko smo vzpostavile nekakšno komunikacijo in s skupnimi močni naredile igračo oziroma pripomoček za otroke in dementne.«

Kot je povedala bolnišnična učiteljica, igrače, ki so jih v preteklosti že podarile udeleženke programov Ljudske univerze, z veseljem uporabljajo. »Zelo so praktične in didaktične, zato smo tudi teh novih igrač zelo veseli in jih bomo s pridom uporabljali,« je povedala.

V bolnišnici so bili veseli tudi rokavčkov za bolnike z demenco, ki jih imajo tako rekoč na vseh oddelkih. »Mislim, da bodo našim pacientom, ki so s prihodom v bolnišnico postavljeni v njim neznano klinično okolje, omililo stisko, v kateri se znajdejo,« pa meni Anton Justin, vodja zdravstvene nege v internistični službi.