Slavnostni govornik na spominski slovesnosti ob dnevu državnosti na platoju Karavanke je bil letos Anton Hribar, vodja odbora Zgornja Gorenjska v PVD Sever. Program sta sooblikovala Pihalni orkester Jesenice - Kranjska Gora ter recitatorka in harmonikarica Maja Tomič. / Foto: Nik Bertoncelj

Poudarili sporočilo miru

Na predvečer dneva državnosti so tradicionalno spominsko slovesnost ob prazniku pripravili tudi na mejnem platoju Karavanke. Tako slavnostni govornik Anton Hribar kot župan Jesenic Blaž Račič sta v nagovorih poudarila pomen miru.

Jesenice – Slavnostno prireditev skupaj z Občino Jesenice izmenično organizirata zgornjegorenjsko združenje veteranov vojne za Slovenijo in Policijsko veteransko društvo (PVD) Sever Gorenjska. Letos je za organizacijo dogodka poskrbelo slednje, slavnostni govornik pa je bil Anton Hribar, vodja odbora Zgornja Gorenjska v PVD Sever.

V svojem nagovoru je na kratko povzel dogajanje na območju občine Jesenice pred 31 leti. »Neposredni udeleženci takratnih dogodkov se spominjamo, kako je bil izveden desant s helikopterjema na igrišče v Podmežakli, kako so po cesti iz Radovljice pripeljala vozila z vojaki, težka tovorna vozila s tanki v spremstvu oklepnikov, ki so zasedli mejne prehode Karavanke, Rateče in Korensko sedlo ...«

Spomnil je, da so bili takoj po desantu na območje razporejeni miličniki tedanje postaje Jesenice, ki so blokirali območje ter spremljali aktivnosti v gibanju zvezne milice. »Z njihovim vodjem je bil s strani namestnika komandirja Postaje milice Jesenice in dvema komandantoma enot Teritorialne obrambe vzpostavljen kontakt in začela so se pogajanja ... V času pogajanj je pred halo Podmežakla prispela borbena enota JLA, oborožena z oklepnim vozilom, z namenom, da zveznim miličnikom omogoči dostop do železniškega mednarodnega mejnega prehoda Jesenice. Po daljših pogajanjih je med predstavniki milice, Teritorialne obrambe, zvezne milice in jugoslovanske armade prišlo do dogovora, da se pripadniki JLA in zvezne milice umaknejo na tedanji mejni prehod Karavanke. Prav ta dogovor in odločitev sta zagotovila, da do zasedbe mednarodnega mejnega prehoda Jesenice s strani JLA in zvezne milice ni prišlo in mejni prehod ni bil zaprt niti za sekundo.«

Po podpisu sporazuma o umiku, ki se je začel 1. julija, je delo na vseh mednarodnih mejnih prehodih v občini prevzela tedanja slovenska milica. Hribar je izrazil zadovoljstvo in ponos, da kljub zaostrenim razmeram na nobeni strani ni bilo mrtvih niti poškodovanih, in se ob tem spomnil na vojno v Ukrajini. »Želim si, da bi vpleteni v nesmiselno vojno čim prej spoznali, da agresija ne vodi k rešitvi problema, temveč bi sedli za zeleno mizo in s pogajanji dosegli umiritev razmer.«

Mir in svoboda sta bila tudi osrednje sporočilo v nagovoru župana Jesenic Blaža Račiča, ki se je zahvalil vsem, ki so pripomogli k temu, da danes živimo v miru in v svobodni Sloveniji. »Še zlasti v zadnjih mesecih, ko na evropskih tleh spet vihrajo vojne zastave in teče kri, ko opazujemo, kaj lahko stori vojaška sila, se moramo spet zavedati pomena miru. To naj bo tudi sporočilo današnje prireditve in praznika dneva državnosti.«