Po poti Aleja Slovenija so hodili v počastitev dneva državnosti. / Foto: Maja Bertoncelj

Pohod po Aleji Slovenija

Na Bonovcu pri Medvodah je 25. junija vsako leto slovesni pohod v počastitev dneva državnosti. Slavnostni govornik je bil tokrat Lojze Peterle, predsednik osamosvojitvene vlade.

Seničica – Na Bonovcu pri Medvodah je 25. junija vsako leto slovesni pohod v počastitev dneva državnosti. Pot v dolžini 780 metrov udeležence vodi po Aleji Slovenija, ki so jo postavili iz čiste ljubezni do domovine, iz hvaležnosti, da se je uresničil sen Slovencev po lastni državi.

Pred tridesetimi leti so najprej posadili slovensko lipo, alejo pa nato skozi leta dopolnjevali. Na poti so bili postanki s kulturnim programom, na koncu pa pri Hafnerjevi kapelici sveta maša, ki jo je daroval dr. Janez Juhant s somaševalci. Slavnostni govornik je bil Lojze Peterle, predsednik osamosvojitvene vlade. Na začetku se je na kratko ozrl v zgodovino, nato pa se dotaknil tudi sedanjosti in prihodnosti. »Prav je, da se od časa do časa spomnimo, kako je bilo in tudi zakaj ni bilo mogoče. In pred več kot tridesetimi leti nam je uspelo, ker so bili izpolnjeni politični pogoji za uresničitev največjega političnega cilja slovenskega naroda. Kot predsednik vlade nisem čutil takšne enotnosti, o kateri se danes govori. Bila je na ljudski ravni, na politični pa ni bilo tako enostavno. Vesel sem, da smo osamosvojitev uspešno izpeljali. O bistvenih stvareh smo se znali pogovarjati in smo bili bolj dialoški, kot je Slovenija danes. Priča smo veliki polarizaciji, ki nam ni v čast in tudi ni dobra. Časi postajajo zelo zahtevni. Čakajo nas novi izzivi. Naša generacija je opravila zgodovinsko nalogo. Ni mogla narediti vsega, kar bi si želeli. Računam na zavest mladih generacij in na več veselja do življenja, na podmladek, brez katerega ne da praznovati tistega, kar je naša generacija dosegla,« je povedal med drugim Lojze Peterle. Poudaril je, da je na tem dogodku resnično čutiti prazničnega duha, in izrazil željo, da bi dan državnosti tako praznovali po vsej Sloveniji. »Osamosvojitev smo naredili za vse,« je še dejal.

Zbrane je na začetku nagovoril tudi Janez Šušteršič, ki kot koordinator skrbi za ohranjanje te tradicije.