Urednica Marija Lebar je predstavila novo številko Loških razgledov. / Foto: Tina Dokl

Zgodbe iz naših krajev

Pred kratkim je izšla nova številka Loških razgledov, ki jih izdaja Muzejsko društvo Škofja Loka, v njih pa najdemo mnogo zgodb iz različnih obdobij in različnih okolij.

Škofja Loka – »Osrednji dogodek Muzejskega društva Škofja Loka je vsako leto predstavitev Loških razgledov. Letos predstavljamo že 68. številko, kar pomeni 68 let izhajanja Loških razgledov. Prva številka je namreč izšla leta 1954,« je v dvorani Sokolskega doma minulo sredo povedal član izvršnega odbora Muzejskega društva Aleksander Igličar, nato pa je nove Loške razglede predstavila urednica Marija Lebar.

V njih je začetni del namenjen 30-letnici samostojne Slovenije, zanimive prispevke o tem pa so zapisali Peter Hawlina, Vincencij Demšar in Aleksandra Hoivik. Najobširnejši del publikacije zajemajo Razgledi, kjer je moč prebrati kar dvanajst prispevkov različnih avtorjev, ki pripovedujejo zanimive zgodbe iz različnih obdobij in različnih okolij.

»Ob urejanju vsake nove številke Loških razgledov se sprašujem, kdo bodo bralci številnih prispevkov in ali jim bodo všeč, jih bodo podatki in sporočila zadovoljili, bodo ti prispevki morda postali vzgib za iskanje novih odgovorov,« se je ob predstavitvi skoraj štiristo strani obsegajoče publikacije spraševala urednica Lebarjeva. Kot je povedala, je letošnjo naslovnico oblikovala Nives Lunder, odločitev o tem, kaj naj bo na njej, pa ni bila enostavna. Na koncu so se odločili za naslovnico z motivom iz narave. To sta čudovito obarvana primerka lepenjca Plateumaris sericea, ki vzbuja pozornost s svojimi bleščečimi prelivajočimi se barvami. Hrošča je posnela Miroslava Kofler, soproga Bojana Koflerja, ki je pripravil zanimiv zapis o mokrišču Žirovčeva luža in njegovi favni hroščev.

Tudi v tokratni izdaji Loških razgledov sta predstavljeni občini Škofja Loka in Gorenja vas - Poljane z novostmi iz minulega leta ter občinskimi nagrajenci, zanimiv pa je tudi prispevek o razvejanih mednarodnih povezavah Občine Škofja Loka.

Med gradivi in spomini so zapisi o Ivanu Omanu in nekaterih drugih Ločanih, o obletnicah Gimnazije Škofja Loka in Rokodelskega centra DUO, predstavljeno pa je tudi delovanje Muzejskega društva Škofja Loka. Opisane so tudi knjižne novosti v domoznanski zbirki škofjeloške knjižnice.

Gotovo je zanimiv tudi prispevek Ambroža Demšarja o nagradnem natečaju Tole moram povedat, v katerem so sodelovali učenci osnovnih šol in dijaki srednjih šol na območju upravne enote Škofja Loka. Letos je potekal četrtič, tema natečaja pa je bila Pa dober tek! Komisija se je na koncu odločila, da za najboljšega izbere prispevek Lovra Tuška z Osnovne šole Poljane, ki mu je dal naslov Narbel sm se pa troštala použku. Lovro Tušek je svoj prispevek na sredini prireditvi tudi prebral in poleg nagrade, dveh vstopnic v adrenalinski park Geoss, dobil tudi glasen aplavz.