Odstranjevanja invazivnih tujerodnih rastlin v Kranju se je udeležilo okoli sto prostovoljcev. / Foto: Tina Dokl

Dolgotrajno, a ne Sizifovo delo

Okoli sto Kranjčanov je minuli konec tedna pomagalo odstranjevati invazivne tujerodne rastline z občinskih zemljišč.

Za vnos ITV v naravo je kriv človek. »Gre namreč za nekdanje in tudi sedanje okrasne rastline, ki so pobegnile z vrtov ali pa smo jih sami nevede vnesli v naravo z odlaganjem zelenega obreza,« je pojasnila Sonja Rozman.

Kranj – V petek in soboto je v organizaciji Mestne občine Kranj (MOK) in kranjske enote zavoda za varstvo narave na enajstih lokacijah potekalo odstranjevanje invazivnih tujerodnih rastlinskih vrst (ITV), ki se ga je udeležilo okoli sto občanov.

»ITV izpodrivajo domorodne rastline, kar lahko privede do velikih sprememb v ekosistemu, v krajini in lahko se zgodi, da počasi izgubimo našo bogato biotsko pestrost. Nekatere vrste, kot sta japonski dresnik in orjaška zlata rozga, so že tako razširjene, da se bomo morali naučiti z njimi živeti, druge vrste, kot sta lovorikovec in topinambur, pa še niso toliko razširjene in jih lahko v zgodnji fazi še uničimo, zato se splača vložiti nekaj napora v njihovo odstranjevanje. Izkušnje govorijo, da gre sicer za dolgotrajno delo, a še zdaleč ne Sizifovo,« je pojasnila Sonja Rozman, vodja kranjske enote zavoda za naravno dediščino.

Kot je še poudarila, ITV povzročajo tudi precejšnjo gospodarsko škodo, saj onemogočajo pomlajevanje gozdov, kar lahko privede do tega, da bo obvodni svet na območjih, kjer je japonski dresnik zelo razširjen, ostal brez lesnate vegetacije, kar že resno skrbi tako gozdarje kot tudi vodarje, ki imajo zato več dela s preprečevanjem erozije brežin in zagotavljanjem pretočnosti rek.

Čiščenje ITV je potekalo na občinskih zemljiščih, a kot je opozoril kranjski župan Matjaž Rakovec, ki se je tudi sam lotil čiščenja, je pomembno zavedanje, da so invazivke razširjene tudi na zasebnih zemljiščih in naj jih zato lastniki odstranjujejo. Ob tem je še poudaril, da je odstranjevanje ITV dolgotrajen proces, zato bo tovrstna akcija, ki so jo v takšnem obsegu organizirali prvič, najverjetneje postala tradicionalna. »Poskusili bomo vključiti še vrtce in šole, da bo akcija postala množičnejša.«