Menjava evrov v kune in dvig kun na bankomatu

Hrvaška ima še vedno svojo valuto – kuno, a že prihodnje poletje bo drugače, saj se država pripravlja na prevzem evra. Če se le ne bo kaj zapletlo, bo uvedla evro 1. januarja prihodnje leto in se s tem pridružila državam evrosistema, v katerem je tudi Slovenija.

V letošnjem poletju bo še vse po starem, tako da bodo dopustniki za preživljanje dopusta na Hrvaškem še potrebovali kune.Dopustniki iz Slovenije lahko zamenjajo evre v kune doma v Sloveniji v bankah in menjalnicah, lahko pa jih tudi na Hrvaškem. Ker so menjalni tečaji v menjalnicah in bankah na Hrvaškem različni, jim v Združenju bank Slovenije priporočajo, da se pred menjavo gotovine pozanimajo o veljavnih tečajih, sicer pa jim svetujejo uporabo plačilnih kartic na mestih, kjer kune preračunavajo v evro po menjalnih tečajih kartičnih sistemov Mastercard in Visa, ki so praviloma ugodnejši kot menjalni tečaji bank in menjalnic.

Kaj je dobro vedeti pri dvigovanju gotovine na bankomatih v državah, ki še nimajo evra in kamor za zdaj spada tudi Hrvaška? Bankomat v tujini pred dvigom gotovine lahko ponudi dve možnosti – dvig s konverzijo v evre ali dvig gotovine v lokalni valuti. Če potrošnik izbere dvig s konverzijo v evre, bo bankomat pri preračunu izbranega zneska v evre uporabil tečaj lokalne banke, ki je lastnica bankomata. V primeru, da bo izbral dvig v lokalni valuti, bo preračun v evre izvedel po tečajih mednarodnih kartičnih sistemov, ki so običajno ugodnejši kot tečaji lokalnih bank. V združenju bank svetujejo imetnikom kartic, da naj izberejo dvig v lokalni valuti in ne s konverzijo v evre, hkrati pa jih opozarjajo, da naj bodo pozorni na morebitne dodatno zaračunane stroške – na nadomestilo za dvig gotovine in pribitek na menjalni tečaj. Tudi pri plačilu s kartico na prodajnem mestu je med dvema možnostma bolje izbrati plačilo v lokalni valuti, ne pa s konverzijo v evre.