Kršili protikorupcijski zakon

Komisija za preprečevanje korupcije je ugotovila, da je Občina Kamnik z nakupom zaščitnih mask od podjetja Gumiks kršila omejitev poslovanja. Župan Matej Slapar: »Okoliščine so zahtevale takojšnje nujno ukrepanje.«

Kamnik – Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je v povezavi s poslovanjem med kamniško občino, ki jo zastopa župan Matej Slapar, in trgovinskim podjetjem Gumiks na začetku leta 2020 uvedla postopek na lastno pobudo, marca 2020 pa je glede tega prejela tudi več prijav. Pred dnevi so objavili ugotovitve, ki so že pravnomočne, v njih pa med drugim zapisali, da je v konkretnem primeru Občina Kamnik naročala blago (zaščitne maske) pri podjetju, s katerim je občinska svetnica lastniško in upravljavsko povezana, čeprav je ta predhodno občini poročala glede omejitve poslovanja z omenjenim podjetjem, s čimer je Občina Kamnik kršila absolutno prepoved poslovanja.

»Konkreten primer poslovnega sodelovanja med Občino Kamnik in podjetjem Gumiks je postopek klasičnega naročanja blaga, ki pa ne sodi pod pogojno dovoljeno poslovanje po zakonu o integriteti in preprečevanju korupcije. Dejstvo, da se je občinska svetnica izločila iz celotnega postopka izbire ponudnika in da so bile s tem dosledno upoštevane določbe o dolžnem izogibanju nasprotju interesov, je nerelevantno, saj je bila podana absolutna prepoved poslovanja med občino in podjetjem Gumiks. Prav tako sklenitev posla v izrednih razmerah (razglašena pandemija covida-19) ne more biti izgovor za sklenjen posel, saj tudi izredne razmere ne upravičujejo poslovanja organa s subjektom, s katerim ima ta organ vzpostavljeno absolutno omejitev poslovanja,« so poudarili na KPK.

Župan: Še enkrat bi naredil popolnoma enako

V okviru predhodnega preizkusa prijave je KPK pridobila vsa relevantna pojasnila, dokazila in ostalo dokumentacijo od Občine Kamnik in podjetja Gumiks ter javno dostopne podatke iz različnih evidenc in baz. Podrobno pojasnilo na desetih straneh je že pred dvema letoma podal tudi župan Matej Slapar. Kako pa komentira zadnje ugotovitve KPK? »Dejstvo je, da zaščitnih sredstev ni bilo na zalogi nič. Niti republiški štab in druge državne institucije, ki bi morale nemudoma ukrepati in odreagirati, niso bile sposobne zagotoviti tovrstne opreme niti za lastne potrebe, kaj šele za širšo uporabo. Okoliščine so takrat pogojevale takojšnje nujno ukrepanje lokalne oblasti. V primeru, ko sta bila na kocki ohranitev človeških življenj in varovanje zdravja ljudi, poleg tega pa nihče ni vedel, kako se bo epidemija razvila in kako smrtonosna bo, smo kupili vse, kar se je na trgu dalo dobiti takoj. Službe zaščite, reševanja in pomoči so bile brez zaščitne opreme, predvsem zdravstvo, ohranjanje zdravja pa je naša nesporna dolžnost, poleg tega pa tudi zahteva, ki smo jo dobili, da v najtežjih trenutkih lokalne skupnosti zagotovijo ustrezno opremo. Na lokalni ravni smo angažirali vse razpoložljive potenciale in še enkrat bi naredil popolnoma enako. Torej, zaščitno opremo bi kupil od svetnice, da bi zavaroval naše občanke, občane, zdravnike in vse, ki so takrat maske potrebovali. Takoj ko smo izvedeli, da gre za podjetje, ki je v solasti svetnice, smo pogodbo razdrli, kar je bilo dobavljenega smo plačali, preostalega dela pa nismo dobavili in niti plačali,« nam je odgovoril župan Matej Slapar.