Druženje oseb s pridobljeno poškodbo možganov in oseb s Parkinsonovo boleznijo na Račjem otoku na Brdu pri Kranju. / Foto: Primož Pičulin

Čelada naj bo vedno na glavi

V okviru akcije Kolesarimo.Skupaj, ki jo organizira fundacija Neurotrust, so na Brdu pri Kranju pripravili druženje za osebe s pridobljeno poškodbo možganov in osebe s Parkinsonovo boleznijo.

Fundacija Neurotrust že tretje leto organizira akcijo Kolesarimo.Skupaj, s katero ozavešča o pomenu varnosti v prometu in o življenju oseb z nevrološkimi boleznimi in poškodbami. Kot je pojasnila predstavnica fundacije Neurotrust Taja Šimonka, ima več kot sto tisoč prebivalcev Slovenije eno od nevroloških diagnoz, ki pomenijo zmanjšano možnost gibanja in s tem kvaliteto življenja. »Namen akcije je tudi zavedanje enakopravnosti in sprejemanja ranljivih skupin ter širjenje zavesti o možnih preventivah, zato spodbujamo nošenje čelade in vabimo k zavezi nošenja čelade, pa naj bo to v športnem ali urbanem kolesarjenju,« je dejala.

V akciji je letos poudarjena nezgodna poškodba možganov. Na torkovem dogodku so se poleg omenjene diagnoze osredotočili še na parkinsonizem oziroma ekstrapiramidne motnje. K sodelovanju so povabili Center Korak, kjer skrbijo za osebe s pridobljeno nezgodno poškodbo možganov, in društvo Trepetlika, ki združuje bolnike s parkinsonizmom in drugimi ekstrapiramidnimi motnjami. »Naš cilj je, da ljudje ne ostanejo sami po pridobljeni možganski poškodbi; in s takim druženjem jim sporočamo, da so del družbe,« je dejala Mateja Korošec, direktorica kranjskega Centra Korak, ki trenutno vključujejo 52 uporabnikov. »Po lanski širitvi koncesije smo mislili, da bomo zadostili potrebam na območju Gorenjske, vendar imamo žal spet čakalno listo, 15 oseb namreč čaka na sprejem v našo ustanovo,« je še povedala Koroščeva.

Srečanja se je udeležil tudi predsednik Zveze za šport invalidov Slovenije - Slovenskega paralimpijskega komiteja Damijan Lazar, ki je prepričan, da je šport pomemben in nujen element pri vključevanju invalidov v družbo. »Raziskave kažejo, da so invalidi športniki bistveno bolj zaposljivi kot ostala populacija invalidov, lažje najdejo tudi življenjskega partnerja v svojem okolju,« je še dodal.

Za udeležence, bilo jih je 150, so pripravili kolesarjenje, pohode, igranje namiznega tenisa in druženje na Račjem otoku na Brdu pri Kranju, kjer jih je pozdravil kranjski župan Matjaž Rakovec. Pridružili so se tudi nekdanji smučarski skakalec Robert Kranjec, cestna kolesarka Urša Pintar ter igralca namiznega tenisa, udeleženca paralimpijskih iger Andreja Dolinar in Luka Trtnik.

Rok Močnik iz Medvod, uporabnik Centra Korak, je kot ambasador dogodka delil tudi svojo zgodbo, predvsem v poduk, zakaj je nošenje čelade nujno. Močniku je čelada pri nesrečnem padcu med plezanjem rešila življenje. »Čelada se je razbila, a mi je rešila življenje, zato svetujem vsem, naj si jo vedno nadenejo, saj mora biti varnost na prvem mestu,« je poudaril.