Kako prepoznati phishing in kako ukrepati

V Združenju bank Slovenije ugotavljajo, da je v bankah porast poskusov spletnih prevar, predvsem t. i. phishinga oziroma spletnega ribarjenja.

Goljufi v tem primeru po elektronski pošti in s SMS-sporočilom pošiljajo komitentom bank in hranilnic lažna sporočila, katerih glavni cilj je pridobiti od njih predvsem uporabniška imena in gesla ter podatke o kreditni kartici.

Sporočila običajno pošiljajo s sumljivih elektronskih naslovov, pogosto so zapisana v tujem jeziku ali v nepravilni slovenščini. Vsem je skupno to, da prejemnika nagovarjajo h kliku na priloženo povezavo, običajno pod krinko nekega nepredvidenega dogodka, ki zahteva hitro ukrepanje. Na primer: vaš račun je ogrožen, zaklenjen ali blokiran, zato kliknite na priloženo povezavo. Klik na povezavo v resnici vodi na lažno spletno stran, ki zahteva vpis uporabniškega imena, gesla in drugih osebnih podatkov.

Ker gre za lažna sporočila in lažne povezave, je takšna sporočila najbolje izbrisati in nanje ne odgovarjati. Če pa je komitent na lažno povezavo že kliknil, jo odprl ter vnesel podatke za vstop v spletno ali mobilno aplikacijo svoje banke ali hranilnice, je najbolje, da takoj preventivno zamenja dostopno geslo. V primeru, da je vnesel tudi podatke svoje bančne kartice, je kartico treba takoj blokirati s klicem na telefonsko številko kartičnega servisnega centra banke ali kontaktnega centra banke ali hranilnice. Če pa je komitent v spletni ali mobilni banki morebiti že potrdil kakšen plačilni nalog, ki so ga vnesli goljufi, naj o tem takoj obvesti svojo banko ali hranilnico.

V združenju bank in hranilnic opozarjajo uporabnike spletnih in mobilnih aplikacij, naj bodo še posebno pozorni pri potrjevanju zahtev za plačilo. Uporabniki naj potrjujejo le zahteve za naloge, ki so jih tudi sami vnesli v aplikacijo.

Pa še to: banke in hranilnice nikoli ne zahtevajo od komitentov, da vnašajo svoje prijavne podatke ali podatke o karticah v spletne povezave, poslane v elektronskih ali SMS-sporočilih. To je lahko prvi znak, da gre za prevaro.