V Kranju bodo izvedli referenduma

Lokalne volitve 22. novembra bodo v Kranju izkoristili tudi za izvedbo svetovalnih referendumov o odcepitvi Planine III iz Krajevne skupnosti Primskovo in združitvi krajevnih skupnosti Planina in Huje.

Kranj – Kranjski mestni svetniki so prejšnji teden sprejeli sklep o razpisu svetovalnega referenduma za ugotavljanje interesa občanov krajevnih skupnosti (KS) Bratov Smuk in Primskovo o spremembi območja obeh krajevnih skupnosti in sklep o razpisu svetovalnega referenduma za ugotavljanje interesa občanov KS Planina in Huje za združitev obeh krajevnih skupnosti. Referenduma bodo zaradi racionalizacije stroškov izvedli novembra, istočasno z lokalnimi volitvami. Po oceni bodo stroški za izvedbo obeh referendumov znašali 30 tisoč evrov.

Podžupan Janez Černe je razložil, da si prebivalci strnjenega naselja Planine III v Kranju želijo odcepiti od KS Primskovo in se priključiti h KS Bratov Smuk. V KS Primskovo trenutno živi nekaj več kot pet tisoč prebivalcev, od tega v strnjenem naselju Planine III živi okoli 1500 prebivalcev, starejših od 18 let. »Družbena in bivanjska problematika prebivalcev Planine III naj bi bila toliko drugačna od tiste preostalih prebivalcev KS Primskovo, da naj bi bila po izraženih predlogih njihova večinska volja, da bi se odcepili od KS Primskovo in se priključili k podobnemu stanovanjskemu naselju oziroma h KS Bratov Smuk. Zaradi skupnih mej obeh krajevnih skupnosti bo katastrska delitev lažja in manj zahtevna,« je razložil Černe. Svet KS Bratov Smuk nima zadržkov glede priključitve novega območja, Svet KS Primskovo pa je po obravnavi pobude sporočil, da se trudijo za dobrobit in sodelovanje vseh krajanov, če pa si prebivalci Planine III res želijo odcepiti, jih pri tem ne bodo ovirali.

V krajevnih skupnostih Planina in Huje, ki že zdaj delujeta v istih prostorih, pa ugotavljajo, da bi bilo najbolj smotrno, da se zaradi uresničevanja skupnih interesov in ciljev združijo v skupno KS Planina - Huje.

Mestni svetniki v razpravi razpisu svetovalnih referendumov za spremembo območij omenjenih krajevnih skupnosti niso nasprotovali. Je pa Barbara Gunčar, pobudnica ustanovitve nove občine Golnik, svetniške kolege spomnila, da so lani, ko so obravnavali njihovo pobudo, ravnali drugače, saj so glasovali proti razpisu svetovalnega referenduma, »čeprav je ta naša ustavna pravica«.