Vodja centra Katarina Barbara Štrukelj in direktorica ZD Domžale Renata Rajapakse ob odprtju prostorov.

Psihološko pomoč želijo približati ljudem

V Domžalah so ta teden tudi uradno odprli Center za duševno zdravje odraslih, prvega na območju širše Gorenjske.

Domžale – Na Kamniški cesti v Domžalah so Center za duševno zdravje odraslih odprli že pred časom, uradno otvoritev pa so izpeljali v ponedeljek in se tako pridružil Centru za duševno zdravje otrok in mladostnikov, ki v občini deluje že dlje časa. Trenutno v Sloveniji deluje 16 centrov za otroke in mladostnike in 15 za odrasle, potrebe pa so večje.

»Predvideno sicer je, da bi do leta 2028 odprli skupno petdeset centrov, od tega polovico za otroke in mladostnike in polovico za odrasle, a se je predvsem v primeru otrok in mladostnikov izkazalo, da bi jih potrebovali še več, tako da zanje zdaj načrtujemo 29 centrov. Glavna težava je trenutno pomanjkanje kadrov, primanjkuje predvsem psihiatrov in kliničnih psihologov,« je dejala Maruša Bertoncelj z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).

Center v Domžalah je tako tretji, ki se je odprl na širšem območju Gorenjske, in prvi, namenjen odraslim, za otroke in mladostnike pa že od lanskega leta delujeta centra v Škofji Loki in na Jesenicah.

Kot je povedala Renata Rajapakse, direktorica Zdravstvenega doma Domžale, pod čigar okriljem deluje, je v centru trenutno zaposlenih deset oseb, do jeseni pa jih bo 15. Gre za multidisciplinarni tim, ki poleg diplomiranih medicinskih sester, ki so posebej usposobljene za področje duševnega zdravja, vključuje še psihiatra, specialista klinične psihologije, psihologa, socialnega delavca ter delovnega terapevta.

»Center nudi ambulantno obravnavo pacientov, ki potrebujejo tovrstno oskrbo, na drugi strani pa ponuja tudi skupnostno obravnavo, kar je za naš zdravstveni dom izjemnega pomena, saj želimo oskrbo s področja duševnega zdravja čim bolj približati prebivalcem v lokalnem okolju,« je še dejala Renata Rajapakse, ki je dodala, da imajo v zdravstvenem domu sicer tudi dispanzersko psihiatrično ambulanto, a se je izkazalo, da so potrebe po tovrstni pomoči bistveno večje, kot jo ambulanta lahko nudi, zato so se tudi odločili za odprtje centra, ki bo sicer namenjen pomoči občanom Domžal, Mengša, Moravč, Lukovice, Trzina, Kamnika, Komende in Dola pri Ljubljani.

»Velika prednost tovrstnih centrov je, da so med ljudmi in da jim lahko pomagamo pri lažjih ali težjih oblikah duševnih bolezni oz. pri drugih stiskah v življenju. Ne le da se ljudje lahko oglasijo pri nas, tudi mi jih lahko obiščemo doma. In prav čim večja dostopnost je ena izmed naših pomembnejših nalog,« pa je povedala vodja centra psihiatrinja Katarina Barbara Štrukej.

Center je odprtega tipa, namenjen tako tistim, ki jih pestijo stiske zaradi napornega vsakdana, kot tudi tistim, ki imajo duševne težave že dlje časa ali pa jih skrbi duševno zdravje njihovih bližnjih.